Choć oficjalne stopy procentowe w Polsce utrzymują się na niezmienionym poziomie, rynkowe wskaźniki sugerują przyszłe obniżki. Rentowności polskich obligacji pięcio- i dziesięcioletnich spadły do najniższych poziomów od stycznia tego roku, w okolicach 5,60-5,70%. Rentowność dwuletnich obligacji spadła do najniższego poziomu od kwietnia 2022 roku, do 5,65%.
Dlaczego rentowność polskich obligacji spada?
Rentowność obligacji, inaczej rynkowa stopa procentowa, jest relacją między wartością obligacji na koniec okresu do jej aktualnej ceny. Wzrost ceny obligacji powoduje spadek rentowności. W wyniku tych zmian, indeks obligacji skarbowych wyliczany przez warszawską giełdę osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2021. Natomiast notowania funduszu ETF inwestującego w te obligacje osiągnęły najwyższy poziom od stycznia 2022 roku.
Spadek oczekiwań dotyczących przyszłych stóp procentowych jest jeszcze bardziej widoczny. Stawka WIBOR 3M, często wykorzystywana w umowach kredytowych, nie zmienia się i utrzymuje poziom 6,90%, ale kontrakty terminowe na tę stawkę za pół roku spadły już poniżej 5,90%.
Przewidywane obniżki stóp procentowych związane z spadkiem inflacji
Obserwowane spadki różnych stóp procentowych na rynku finansowym są prawdopodobnie powiązane z szybkim spadkiem inflacji. Według najnowszych danych GUS, inflacja w czerwcu spadła do 11,5%. Licząc miesiąc do miesiąca, średni poziom cen nie zmienia się od kwietnia. Większość ekonomistów przewiduje, że inflacja spadnie poniżej 10% już we wrześniu, co zwiększa prawdopodobieństwo decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce oficjalnych stóp procentowych jeszcze w tym roku. Spadek stóp procentowych może zatem nie być daleko, a rynki finansowe już to przewidują.