Środa, 27 czerwca 2023 roku, przyniosła zmienne nastroje na warszawskim parkiecie. Pomimo globalnego osłabienia rynków, akcje takich banków jak mBank czy Millennium osiągały imponujące wzrosty. Wig20, który początkowo zdobywał na wartości o ok. 0,6%, zniżkował godzinę później o tyle samo, ukazując dynamiczną zmienność rynku.
Głosy z zagranicy nie sprzyjały stabilności – europejskie giełdy coraz słabiej reagowały, a sytuację dodatkowo zaostrzyło oświadczenie prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, wygłoszone na forum banków centralnych w portugalskim Sintrze. Stwierdziła w nim, że ECB prawdopodobnie nie ogłosi końca historycznej fazy podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie.
Błędy Banków – Cezary Stypułkowski Przyznaje Pomyłkę
Mimo słabego indeksu WIG20, spadającego o 0,7%, WIG-BANKI utrzymał się na minimalnych wzrostach. Ciekawostką jest fakt, iż prezes mBanku, Cezary Stypułkowski, przyznał, że podjął błędną decyzję. Stypułkowski wyraził żal związany z opóźnionym przystąpieniem mBanku do programu ugodowego dotyczącego kredytobiorców frankowych.
Choć mBank zawarł nieco ponad 6,5 tysiąca ugód, wyczerpał już możliwości proponowania tych ofert kolejnym klientom. Teraz mBank może jedynie powtarzać propozycje dla frankowiczów, którzy już otrzymali takie propozycje i nie wykazali zainteresowania. To rodzi pytanie – czy mBank nie wpędził się w pułapkę własnej strategii, skłaniając klientów do odrzucania ofert ugody w nadziei na korzystniejszą propozycję?
Analiza sytuacji mBanku w kontekście programu ugodowego pokazuje, że bank nie ma powodów do zadowolenia. mBank jest drugim najczęściej pozywanym bankiem w Polsce, ale jego statystyki dotyczące porozumień są znacznie gorsze niż te zarejestrowane w Millennium czy PKO BP.
Odporność Sektora Bankowego – mBank i Millennium Wskakują na Fale
Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sektor bankowy w Polsce radzi sobie zadziwiająco dobrze – z wyjątkiem kilku głównych podmiotów, takich jak PKOBP czy PEKAO. Gwałtowne wzrosty obserwujemy przede wszystkim na akcjach Millennium i mBanku, które nadrabiają zaległości w stosunku do większych instytucji.
Banki, jak Millennium, Santander oraz Alior Bank, były liderami we wtorek, podczas gdy akcje Banku Handlowego, INGBSK oraz PKOBP traciły mniej więcej 1% – podążając tym samym ścieżką głównych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych.
Należy zauważyć, że sektor bankowy dotarł do strefy oporowej, która została stworzona w wyniku pojawienia się luki spadkowej na początku 2022 roku. Możliwe jest więc, że obecna sytuacja przyniesie większą realizację zysków, co tylko zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia tego scenariusza. Niemniej jednak, powinniśmy mieć na uwadze, że ewentualne zagrożenie nie spowoduje upadłości banku, ale może chwilowo obniżyć jego współczynnik kapitałowy.
Pomimo tych wyzwań, akcje banków na GPW ciągle prezentują się mocno. Niewątpliwie przyniesie to wiele ciekawych momentów dla obserwatorów rynku i frankowiczów, którzy z niecierpliwością czekają na dalszy rozwój wydarzeń.