Home Wiadomości Sam Altman powraca na stanowisko CEO OpenAI po burzliwym zwolnieniu

Sam Altman powraca na stanowisko CEO OpenAI po burzliwym zwolnieniu

dodał Agata Mika

OpenAI ogłosił, że doszło do porozumienia w sprawie powrotu Sama Altmana na stanowisko CEO. Decyzja ta kończy gorączkowe dyskusje na temat przyszłości tej firmy, będącej w centrum boomu sztucznej inteligencji. Wraz z powrotem Altmana, ustalono również częściową rekonstrukcję zarządu, który go wcześniej zwolnił. Do zarządu dołączą Bret Taylor, były współCEO Salesforce, Larry Summers, były sekretarz skarbu USA, oraz Adam D’Angelo, obecny dyrektor generalny Quora.

Burzliwe wydarzenia

Decyzja o powrocie Sama Altmana na stanowisko CEO jest kulminacją burzliwego weekendu, podczas którego Altman zgodził się przejść do firmy Microsoft, która jest inwestorem finansowym OpenAI, aby objąć tam kierownictwo nowego zespołu badawczego. Po odrzuceniu przez zarząd OpenAI jego pierwszej próby powrotu do firmy, Altman wyznaczył Emmetta Sheara, byłego szefa Twitch, na stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego.

Emmett Shear osiągnął porozumienie z Altmanem w nocy z wtorku na środę po „bardzo intensywnych 72 godzinach pracy” – jak napisał w swoim poście na X.

Zwolnienie Altmana wywołało niepewność zarówno w OpenAI, jak i w Microsoft, który szybko podjął działania w celu ograniczenia szkód, obiecując zatrudnić go i Grega Brockmana, byłego prezesa OpenAI. Brockman, który zrezygnował po zwolnieniu Altmana, napisał na X, że wraca do kodowania.

Prawie wszyscy pracownicy OpenAI – ponad 700 osób – zagrozili w poniedziałek, że odejdą, jeśli zarząd nie ustąpi i nie przywróci Altmana i Brockmana, jak wynika z listu, którym zapoznała się agencja Reuters.

W oświadczeniu na X, CEO Microsoftu, Satya Nadella, przywitał zmiany w zarządzie OpenAI, mówiąc: „Uważamy, że jest to pierwszy niezbędny krok na drodze do bardziej stabilnego, dobrze poinformowanego i skutecznego zarządzania”.

Powrót Sama Altmana

Powrót Sama Altmana na stanowisko CEO OpenAI jest jeszcze bardziej zaskakujący niż jego nagłe odejście w piątek. Rada non-profit OpenAI wydawała się stanowcza w swojej decyzji o usunięciu Altmana z firmy, wprowadzając dwóch dyrektorów generalnych w ciągu trzech dni, aby uniknąć jego przywrócenia. Tymczasem pracownicy OpenAI zbuntowali się, grożąc, że przejdą do Microsoftu razem z Altmanem i współzałożycielem Gregiem Brockmanem, jeśli zarząd nie ustąpi.

Członkowie zarządu, którzy byli przeciwni Altmanowi, nie przedstawili żadnego wyjaśnienia, dlaczego go zwolnili, nawet pod groźbą pozwów ze strony inwestorów. W niedzielę kluczowy członek zarządu, Ilya Sutskever, zmienił zdanie i przeszedł na stronę Altmana, pozostawiając trzech pozostałych członków zarządu bardziej narażonych. Interimowy dyrektor generalny, Emmett Shear, który został wyznaczony przez zarząd na zastąpienie poprzedniego tymczasowego dyrektora generalnego Mira Murati, groził rezygnacją, jeśli zarząd nie przedstawił dokumentacji lub dowodów na poparcie zwolnienia Altmana. Wydaje się, że to zagrożenie ostatecznie zmusiło zarząd do wznowienia negocjacji.

Powrót do stabilności w OpenAI

Powrót Sama Altmana na stanowisko CEO OpenAI po burzliwym zwolnieniu jest z pewnością zaskakujący. Pracownicy OpenAI, grożąc odejściem do Microsoftu, przyczynili się do zmiany decyzji zarządu. Teraz jest to pierwszy krok w kierunku bardziej stabilnego zarządzania firmą, którego można spodziewać się w przyszłości. Sam Altman powraca na swoje stanowisko, a wraz z nim do zarządu dołączą nowi członkowie, którzy mają przyczynić się do sukcesu OpenAI.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie