Home Wiadomości Sądy mają coraz więcej wątpliwości co do legaloności WIBOR?

Sądy mają coraz więcej wątpliwości co do legaloności WIBOR?

dodał Anna Wrona

Sprawa dotycząca wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych w złotówkach nabiera coraz większego znaczenia w Polsce. Kredytobiorcy, którzy procesują się o unieważnienie umowy kredytu z powodu nieprawidłowości wskaźnika WIBOR, otrzymali zabezpieczenie, które wyróżnia się na tle innych orzeczeń sądowych. Dzięki temu zabezpieczeniu kredytobiorcy są zwolnieni z obowiązku płacenia rat wynikających z zawartej umowy kredytu. To niezwykle istotne, ponieważ w większości przypadków sądy wstrzymują obowiązek płatności rat jedynie w zakresie stawki WIBOR, a nie całej umowy kredytowej.

Postanowienie sądu w Kaliszu

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał postanowienie dnia 20 października 2023 roku, które przynosi nadzieję dla kredytobiorców. W sprawie przeciwko Velo Bank S.A. (jako następcy prawnego Getin Bank S.A.), sąd udzielił kredytobiorcom zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu złotowego. To oznacza, że kredytobiorcy są całkowicie zwolnieni z obowiązku płacenia rat wynikających z tej umowy. Jest to nietypowa sytuacja, gdyż takie zabezpieczenie w sprawach WIBOR jest rzadko spotykane.

„To wyróżniające się postanowienie daje kredytobiorcom nadzieję na unieważnienie umów kredytowych związanych z wskaźnikiem WIBOR. W większości przypadków sądy wstrzymują jedynie płatności rat dotyczące stawki WIBOR, jednak w tym przypadku kredytobiorcy nie są zobowiązani do żadnych spłat na rzecz banku. To bardzo korzystne dla klientów” – tłumaczy Beata Strzyżowska, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Beata Strzyżowska, pełnomocniczka kredytobiorcy.

Zabezpieczenia w sprawach WIBOR

Pomimo postanowienia sądu w Kaliszu, zabezpieczenia w sprawach dotyczących wskaźnika WIBOR są nadal rzadko spotykane. Wiele z tych spraw nie jest jeszcze prawomocnych. Jest to prawdopodobnie pierwsze takie orzeczenie, które „zamraża” WIBOR na czas trwania procesu. Poza tym, sądy w Warszawie, Zielonej Górze, Lublinie i kilku mniejszych sądach również podjęły postanowienia dotyczące WIBOR. Jednak nadal jest niewiele zabezpieczeń w tych sprawach.

W ostatnim czasie pojawiły się liczne zarzuty dotyczące wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR. Pełnomocnicy kredytobiorców coraz częściej kwestionują obiektywność i prawidłowość tego wskaźnika. Jednakże opinia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) jest taka, że WIBOR jest zdolny do pomiaru rynku i realiów gospodarczych, do których został powołany. Pełnomocnicy kredytobiorców uważają, że opinia KNF jest lakoniczna i nie przedstawia żadnych argumentów, które obalają zarzuty dotyczące braku obiektywizmu wskaźnika WIBOR.

Sprawa dotycząca wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych w złotówkach nabiera coraz większego znaczenia. Postanowienie sądu w Kaliszu daje nadzieję kredytobiorcom na zwolnienie z obowiązku płacenia rat wynikających z umowy kredytowej. Choć zabezpieczenia w sprawach WIBOR są wciąż rzadkie, pojawiają się coraz więcej postanowień sądowych dotyczących tego tematu. Kwestionowanie obiektywności WIBOR staje się coraz bardziej popularne, jednak opinia KNF utrzymuje, że wskaźnik ten jest prawidłowy. W przyszłości będzie można obserwować dalszy rozwój tej sprawy i wpływ na kredytobiorców w Polsce.

Tabela: Przykładowe postanowienia sądów dotyczące WIBOR

Sąd Data postanowienia Sygnatura akt
Kalisz 20 października 2023 I C 1763/22
Poznań 22 czerwca 2023 V Cz 9/23/8

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie