Home Wiadomości Rosnąca Liczba Spraw Frankowych: Najnowsze Dane i Analizy na 2024 Rok

Rosnąca Liczba Spraw Frankowych: Najnowsze Dane i Analizy na 2024 Rok

dodał Bankingo

Frankowicze nie ustają w składaniu pozwów do sądów, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ich liczne wygrane z bankami. Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku może jeszcze bardziej zwiększyć ich szanse na sukces!

Jak wiele spraw frankowych trafia do sądów?

Z danych zebranych z 47 sądów okręgowych wynika, że w pierwszym kwartale 2024 roku wpłynęło około 23,2 tys. spraw frankowych. To wzrost o niemal 24% w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. Jak rozkłada się liczba spraw w poszczególnych miastach?

  • SO Warszawa: Najwięcej spraw frankowych wpływa do sądu w Warszawie, ale odnotowano tu spadek o 34,1% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jest to wynik zmiany przepisów, które wymagają złożenia pozwu w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy.
  • SO Gdańsk: Zanotowano wzrost liczby spraw frankowych o 48,8% w porównaniu do poprzedniego roku.
  • SO Poznań: Trzecie miejsce pod względem liczby spraw frankowych, z wzrostem o 51,3%. W pierwszym kwartale 2024 roku trafiło tu 2028 spraw frankowych.

Czy warto pozwać bank w sprawie frankowej?

Zdecydowanie tak! Świadczy o tym ogromna liczba spraw frankowych w sądach oraz ich wysokie wskaźniki wygranych. Każdą umowę kredytową warto jednak analizować indywidualnie. W większości przypadków, umowy frankowe zawierają niedozwolone postanowienia, których usunięcie prowadzi do unieważnienia całej umowy kredytowej. Polskie sądy mają prokonsumenckie podejście i bogate orzecznictwo, co skutkuje, że frankowicze wygrywają około 98% spraw.

Nie warto zwlekać ze złożeniem pozwu, ponieważ roszczenia mogą ulec przedawnieniu. Należy działać jak najszybciej. Pieniądze od banku mogą odzyskać zarówno osoby nadal spłacające kredyt, jak i te, które spłaciły go już kilka lat temu.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie