Home Wiadomości Rewolucja w Świecie Pożyczek: Nowa Tarcza Przeciwko Lichwie Wchodzi w Życie

Rewolucja w Świecie Pożyczek: Nowa Tarcza Przeciwko Lichwie Wchodzi w Życie

dodał Bankingo

Dla wielu pożyczkobiorców, 18 maja może być dniem, który oznacza początek nowego rozdziału. Tego dnia wchodzi w życie druga transza rygorów antylichwiarskich. Firmy pożyczkowe, które już teraz zmagają się z utrudnieniami, mogą obawiać się jeszcze większych zmian. Ale co to oznacza dla przeciętnego obywatela?

Jakie Są Nowe Zasady?

Od grudnia 2022 roku, pierwsza część ograniczeń antylichwiarskich wprowadziła limit na pozaodsetkowe koszty pożyczki. Teraz, nowe przepisy idą jeszcze dalej. Firmy pożyczkowe będą musiały dokonać pozytywnej oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy przed udzieleniem pożyczki. Taka ocena będzie musiała opierać się na danych dostarczanych przez zaufanych dostawców, jak określono w prawie bankowym lub biurach informacji gospodarczej.

To jednak nie koniec. Jeżeli firma udzieli pożyczki niezgodnie z tymi rygorami, lub jeżeli z dostępnych informacji wynika, że konsument miał zaległości w spłacie innej pożyczki powyżej 6 miesięcy, to zbycie wierzytelności z tej umowy jest nieważne. Za naruszenia popełnione przez pracowników lub pośredników, odpowiedzialność ponosi firma pożyczkowa.

Co Następne?

Nowe przepisy to tylko jedna strona medalu. Od 1 stycznia 2024 roku, firmy pożyczkowe będą musiały spełniać jeszcze szersze obowiązki sprawozdawcze. W przypadku ich naruszenia, Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć wysokie kary pieniężne. Przyszłość pokarze, jak te zmiany wpłyną na rynek pożyczek. Jedno jest pewne – dla pożyczkobiorców, jest to krok we właściwym kierunku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie