Home Wiadomości Rewolucja kredytowa w Polsce: Cztery banki wprowadzają 2-procentowy kredyt mieszkaniowy. Wszystko zaczyna się 3 lipca

Rewolucja kredytowa w Polsce: Cztery banki wprowadzają 2-procentowy kredyt mieszkaniowy. Wszystko zaczyna się 3 lipca

dodał Bankingo

Z dniem 3 lipca nastąpi istotna zmiana na polskim rynku kredytów mieszkaniowych. Cztery banki wprowadzą do swojej oferty tzw. „bezpieczny kredyt” z oprocentowaniem na poziomie 2%. Jest to rezultat nowych regulacji wprowadzanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który przygotowuje specjalny system informatyczny dla banków udzielających te kredyty. Wszystko to dzieje się zgodnie z nową ustawą, która czeka na podpis prezydenta i ma wejść w życie 1 lipca.

Szczegóły Nowej Oferty

Bezpieczne kredyty będą dostępne w bankach, które podpiszą umowę z BGK. Obecnie mamy już cztery instytucje gotowe na takie zobowiązanie. Dzięki systemowi informatycznemu przygotowanemu przez BGK, banki będą mogły rejestrować wnioski kredytowe online oraz informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą.

Równolegle do wprowadzenia bezpiecznego kredytu, trwają rozmowy z bankami na temat wprowadzenia kont mieszkaniowych. Jak podkreśla Katarzyna Fortuna z BGK, na ten moment priorytetem dla banków jest wdrożenie bezpiecznego kredytu. Kwestia kont mieszkaniowych zostanie rozwiązana później, chociaż już teraz niektóre banki deklarują gotowość do wprowadzenia takiej oferty.

„Bezpieczny kredyt” będzie dostępny dla osób do 45. roku życia, które jeszcze nie posiadały nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu wyniesie 500 tys. zł, a wkład własny nie będzie mógł przekroczyć 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych.

Długofalowe Perspektywy

Nowa ustawa wprowadza również specjalne konta oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty na takie konto będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia ta będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie