Spis treści:
1. Frankowicze Coraz Śmielej Dochodzą Swoich Praw
Coraz większa liczba korzystnych wyroków w sprawach kredytów frankowych skłania kredytobiorców do odważniejszego dochodzenia swoich praw. Mimo to, wielu frankowiczów zastanawia się nad tym, jak można postąpić z kredytem we frankach szwajcarskich oraz czy warto kierować swoje kroki do banku w sprawie kredytu frankowego. Jeżeli jesteś posiadaczem kredytu frankowego i zdecydowany na skierowanie swojego roszczenia do banku, pierwszym krokiem powinna być reklamacja.
2. Właściwa Reklamacja: Pierwszy Krok w Walkę o Swoje Prawa
Reklamacja do banku to formalny dokument, w którym kredytobiorca zwraca uwagę na nieprawidłowości zawartej umowy kredytowej. W kontekście umów frankowych, jak pokazały orzeczenia polskich sądów, często stosowane były klauzule abuzywne, które umożliwiały bankowi dowolne kształtowanie salda zadłużenia. W postępowaniu sądowym reklamacja może stanowić istotną próbę polubownego zakończenia sporu.
Po złożeniu reklamacji, bank ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi kredytobiorcy. W wyjątkowych sytuacjach ten termin może ulec wydłużeniu do 60 dni. Bank powinien jednak szczegółowo wyjaśnić przyczynę opóźnienia i określić nowy termin rozpatrzenia reklamacji. Brak odpowiedzi banku w ustalonym terminie oznacza, że reklamacja została rozpatrzona zgodnie z wolą kredytobiorcy.
Niestety, najczęściej banki udzielają odpowiedzi negatywne. W takim przypadku reklamacja nie kończy sprawy. Kolejnym krokiem jest skierowanie do sądu pozwu w sprawie kredytu frankowego.
3. Przygotowanie Skutecznej Reklamacji: Klucz do Sukcesu
W reklamacji kredytu frankowego powinno się zawrzeć konkretne informacje, takie jak imię i nazwisko kredytobiorcy, adres korespondencyjny, adres e-mail, datę zawarcia i numer umowy kredytowej, a także żądanie oraz uzasadnienie podstaw roszczenia.
Ważne jest, aby w reklamacji wskazać klauzule abuzywne, kwotę kredytu oraz okres kredytowania, marżę, kwotę rat wpłaconych i rat należnych. Należy również zażądać skorygowania przez bank harmonogramu spłaty kredytu oraz ewentualnego zwrotu nadpłaty lub zaliczenia jej na poczet spłaty kredytu.
4. Zakończenie: Trzymaj Ster Własnej Sprawy
Pisanie reklamacji do banku to pierwszy, ale kluczowy krok w drodze do odfrankowienia kredytu. Wymaga ono jednak odpowiedniej wiedzy i precyzji. Pamiętaj, że skuteczna reklamacja może przesądzić o wyniku Twojej sprawy, więc warto przyłożyć do niej należytą uwagę. Jest to Twój czas na odzyskanie kontroli nad swoją sytuacją finansową i ochronę swoich praw jako kredytobiorca.