Home Wiadomości Prognoza kursu dolara i euro na koniec 2023 roku

Prognoza kursu dolara i euro na koniec 2023 roku

dodał Bankingo

W ostatnim kwartale 2023 roku można się spodziewać umocnienia złotego w stosunku do dolara i euro. Według ekonomistów, kurs dolara i euro będzie się zmieniać w zależności od różnych czynników, takich jak nadwyżka na rachunku obrotów bieżących i zmiany na rynkach finansowych. Warto zwrócić uwagę na prognozy ekonomistów, którzy przedstawiają odmienne wizje kursu dolara i euro na koniec roku.

Spadek wartości złotego

W ostatnich tygodniach doszło do przeceny złotego w stosunku do euro i dolara. Na początku września kurs euro wynosił około 4,46-4,47 zł, a kurs dolara wynosił około 4,12-4,14 zł. Jednak warto zauważyć, że kursy te uległy zmianie i obecnie wynoszą odpowiednio około 4,63 zł za euro i 4,34-4,35 zł za dolara. Przyczyny przeceny złotego są różne, ale jednym z głównych czynników jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych.

Prognozy kursu dolara i euro

Prognozy dotyczące kursu dolara i euro są różne. Według ekonomistów z PKO BP, można oczekiwać umocnienia złotego w ostatnim kwartale roku. Uważają oni, że kurs euro może wynieść poniżej 4,6 zł, a kurs dolara nadal będzie się utrzymywał w granicach 4,4-4,6 zł.

Z kolei ekonomiści z ING BSK przewidują, że kurs euro na koniec roku wyniesie powyżej 4,7 zł, a w perspektywie średniookresowej będzie się kształtować w granicach 4,4-4,6 zł. Czynniki wpływające na przewidywany kurs dolara i euro to m.in. decyzje Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja na rynkach finansowych i nadwyżka na rachunku obrotów bieżących.

Przyczyny przeceny złotego

Przecena złotego jest wynikiem różnych czynników. Jednym z nich jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 0,75 pkt. bazowych. Obniżka ta wpływa na kurs złotego w stosunku do innych walut. Ponadto, zmiany na rynkach finansowych, takie jak zmniejszenie popytu na aktywa ryzykowne, również wpływają na wartość złotego. Dodatkowo, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, jaką Polska notuje, ma również wpływ na kurs złotego.

Oczekiwania rynku

Rynki finansowe mają różne oczekiwania co do kursu dolara i euro. Przesunięcie się oczekiwań rynku co do skali dalszych obniżek stóp procentowych było jednym z czynników przeceny złotego. Oczekiwano, że stopy spadną o 25 pkt. bazowych, jednak decyzja RPP była bardziej zdecydowana. Obecnie oczekuje się, że stopy spadną o 125 pkt. bazowych do końca roku. Jednak ostateczny kurs dolara i euro zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja polityczna i gospodarcza w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Perspektywa na przyszłość

Perspektywa na przyszłość kursu dolara i euro jest trudna do przewidzenia. Wiele zależy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, sytuacji na rynkach finansowych i globalnej koniunktury. Jednak obaj ekonomiści zgadzają się, że złoty powinien się umacniać w ostatnim kwartale tego roku. Czynniki, które powinny wpływać na umocnienie złotego, to nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, odbicie w polskiej gospodarce i zakończenie cyklu podwyżek stóp w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

Podsumowanie

Prognozy dotyczące kursu dolara i euro na koniec 2023 roku wywołują różne opinie. Ekonomiści wskazują na możliwość umocnienia się złotego w stosunku do obu walut. Obniżka stóp procentowych, zmiany na rynkach finansowych i nadwyżka na rachunku obrotów bieżących są głównymi czynnikami wpływającymi na wartość złotego. Perspektywa na przyszłość jest trudna do przewidzenia, ale istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na kurs dolara i euro. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji na rynkach finansowych i decyzje Rady Polityki Pieniężnej, aby zrozumieć, jak będą się kształtować kursy walut w nadchodzących miesiącach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie