Home Wiadomości Premier ostrzega Europejski Bank Centralny: Wyrok TSUE i Frankowicze mogą zachwiać polskim systemem finansowym

Premier ostrzega Europejski Bank Centralny: Wyrok TSUE i Frankowicze mogą zachwiać polskim systemem finansowym

dodał Bankingo

Według informacji przekazanych przez „Puls Biznesu”, Premier Mateusz Morawiecki wraz z przedstawicielami banków miał ostrzegać Europejski Bank Centralny (EBC) o potencjalnym wpływie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na polski system finansowy. Spotkanie miało mieć miejsce w Brukseli podczas dwudniowego szczytu Rady Europejskiej 23 marca.

Niepokój wokół prokonsumenckiego orzeczenia TSUE

Głównym tematem rozmów było prokonsumenckie orzeczenie TSUE i jego wpływ na polski system finansowy. Jak donosi „Puls Biznesu”, rozmowa z przedstawicielami banku centralnego miała na celu zwrócenie uwagi na szeroki kontekst sprawy frankowej, który wykracza poza kwestie rozliczeń między bankiem a klientem. Wyrok TSUE może doprowadzić do upadłości dwóch dużych banków i przyhamować rozwój gospodarczy Polski.

Spotkanie z przedstawicielami EBC utrzymane w tajemnicy

Jednakże, spotkanie z przedstawicielami EBC nie było oficjalnie nagłaśniane, a KPRM nie odpowiedziała na pytania dziennika dotyczące tej kwestii. „Puls Biznesu” sugeruje, że działania premiera mogą być sprzeczne z tym, co oficjalnie deklarował Mateusz Morawiecki przez ostatnie lata – pełne poparcie dla oczekiwań frankowiczów i odmowa przyznania bankom prawa do żądania rekompensaty za pożyczone pieniądze. Stąd też może wynikać brak oficjalnego komunikatu na ten temat.

Warto jednak przypomnieć, że „stanowisko Polski w sprawie wynagrodzenia za kapitał zostało dawno temu spisane przez resort sprawiedliwości, zatwierdzone przez gabinet Mateusza Morawieckiego i zaprezentowane przed TSUE”.

Oficjalne stanowisko polskiego rządu w sprawie wyroku TSUE

Wcześniej KPRM poinformował, że stanowisko polskiego rządu w sprawie C-520/21 opiera się na założeniach procesowych, przyjętych przez Komitet do Spraw Europejskich (KSE) 13 stycznia 2022 r. Żaden z członków KSE nie zgłosił uwag w tej kwestii, nie zrobił tego również NBP. Formułując projekt założeń procesowych, oparto się na opiniach Ministerstwa Sprawiedliwości i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Kierowano się również potrzebą zachowania spójności stanowiska rządu w sprawie C-520/21 i we wcześniejszych sprawach dotyczących problematyki nieuczciwych warunków umów kredytowych, w szczególności C-19/20. Stanowisko to ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony kredytobiorców – argumentował KPRM.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie