Home Wiadomości Polski Orlen planuje wniosek o arbitraż przeciwko Venture Global LNG

Polski Orlen planuje wniosek o arbitraż przeciwko Venture Global LNG

dodał Agata Mika

Polska firma naftowo-gazowa Orlen przygotowuje się do złożenia wniosku o arbitraż przeciwko amerykańskiemu eksporterowi Venture Global LNG z powodu niedostarczenia umówionych ładunków – informują trzy źródła zaznajomione z tą sprawą – podała agencja Reuters. Orlen jest jednym z największych klientów Venture Global LNG i ma z firmą amerykańską umowy na dostawę 5,5 mln ton LNG rocznie.

Orlen kontra Venture Global LNG

Orlen, polska firma naftowo-gazowa, planuje złożyć wniosek o arbitraż przeciwko amerykańskiemu eksporterowi Venture Global LNG z powodu niezrealizowania umówionych dostaw LNG – informują poufne źródła. Orlen jest jednym z największych klientów Venture Global LNG i ma z firmą amerykańską umowy na dostawę 5,5 mln ton LNG rocznie. Wcześniej Shell, BP, Edison i Repsol złożyły wnioski o arbitraż przeciwko Venture Global LNG z powodu niezrealizowania umówionych dostaw z zakładu, który działa od marca 2022 r.

Orlen nie skomentował informacji dotyczących wniosku o arbitraż, a przedstawiciel Venture Global LNG nie był dostępny do skomentowania sprawy.

Spór o dostawy LNG

Venture Global LNG odpiera zarzuty dotyczące niezrealizowania dostaw LNG i twierdzi, że zakład w Luizjanie nie działa w pełni ze względu na wadliwe urządzenia zasilające, które są naprawiane. Firma ma prawo sprzedawać „ładunki uruchomieniowe” na własne konto zgodnie z umowami.

Venture Global LNG sprzedała ponad 200 ładunków na rynku spotowym po wyższych cenach niż te, które zostałyby zapewnione w ramach umów długoterminowych. Shell i inni klienci zarzucają firmie, że wykorzystała problemy z urządzeniami do zasilania, aby skorzystać z wzrostu światowych rynków gazu od inwazji Rosji na Ukrainę i sprzedać LNG na własny rachunek.

Umowy między Orlen a Venture Global LNG

Orlen zawarł umowy na 20 lat z Venture Global LNG w celu zakupu 5,5 mln ton LNG rocznie z zakładów eksportowych Calcasieu Pass i Plaquemines LNG. Polska firma zobowiązała się do zakupu 1,5 mln ton LNG z zakładu Calcasieu Pass i 4 mln ton LNG z zakładu Plaquemines LNG po zakończeniu budowy w 2024 roku.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie