Banki promują ugody frankowe jako prosty i szybki sposób na rozwiązanie problemów związanych z kredytami we frankach szwajcarskich. Rozporządzenie Ministra Finansów wskazuje, że ugody frankowe mogą być zwolnione z podatku dochodowego, o ile spełnione zostaną określone kryteria. Niestety, jak pokazuje przypadek jednego z kredytobiorców mBanku, błędy ze strony banku mogą spowodować, że frankowiczom grozi konieczność zapłaty nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku.
Spis treści:
Problemy kredytobiorcy z mBankiem
W związku z zawarciem ugody frankowej z mBankiem, kredytobiorca spełniał wymagane kryteria do uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego. Niestety, bank nie udzielił klientowi pomocy w wypełnieniu niezbędnego oświadczenia podatkowego, co skutkowało błędem w dokumencie. Dodatkowo, mBank utrudniał kontakt z działem ugód, a konsultanci infolinii oraz doradcy z oddziałów nie potrafili odpowiednio wsparć kredytobiorcy.
Mimo świadomości, że kredytobiorca spełnia warunki do zwolnienia z podatku dochodowego, mBank wysłał do urzędu skarbowego PIT na łączną kwotę 30 tys. złotych. W konsekwencji, kredytobiorca znalazł się w sytuacji, w której musiał zmagać się z urzędem skarbowym, próbując udowodnić swoje prawo do zwolnienia z podatku.
Banki mają obowiązek rzetelnie informować klientów o skutkach podatkowych ugód frankowych i wspierać ich w procesie wypełniania dokumentów. Błędy i niedoprecyzowania ze strony banków mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla kredytobiorców. Warto więc zachować ostrożność i skonsultować się z niezależnym doradcą podatkowym, który pomoże wypełnić niezbędne dokumenty i uniknąć niepotrzebnych strat lub też zamiast ugody wybrać postępowanie sądowe, gdyż po wygranej w sądzie Frankowicze zawsze zwolnieni są z podatku.
Walka kredytobiorcy o skorygowanie oświadczenia podatkowego
Kredytobiorca podjął niełatwą walkę o skorygowanie błędnego oświadczenia podatkowego. W toku wielomiesięcznej batalii, próbował nawiązać kontakt z działem ugód mBanku, jednak bezskutecznie. W rezultacie, zdecydował się złożyć oficjalną reklamację w banku, ale niestety odpowiedź, którą otrzymał, nie była satysfakcjonująca.
Interwencja u niemieckiego właściciela mBanku, Commerzbanku, przyniosła rezultat. Zdesperowany kredytobiorca postanowił spróbować sił na wyższym szczeblu, kierując swoje skargi do niemieckiego właściciela mBanku, Commerzbanku. Dopiero ta interwencja przyniosła rezultat i bank zgodził się na skorygowanie oświadczenia podatkowego oraz na unieważnienie niesłusznie wysłanego PIT.
Konsekwencje dla kredytobiorców rozważających ugody z bankami
Przypadek ten pokazuje, że kredytobiorcy rozważający ugody frankowe z bankami powinni być bardzo ostrożni i dokładnie zrozumieć wszelkie konsekwencje podatkowe związane z tym procesem. W przeciwnym razie, mogą się narażać na poważne problemy finansowe i długotrwałe batalie z instytucjami finansowymi.
Warto zwrócić uwagę, że opisana sytuacja dotyczyła klienta mBanku. Osoby, które rozważają podpisanie ugody z tą instytucją, powinny być świadome potencjalnych problemów związanych z brakiem wsparcia ze strony banku w procesie wypełniania dokumentów podatkowych oraz z utrudnianiem kontaktu z działem ugód.
Porównanie z sytuacją osób, które doprowadzą do unieważnienia umowy kredytowej w sądzie
Warto zwrócić uwagę na sytuację osób, które zdecydowały się na drogę sądową, domagając się unieważnienia umowy kredytowej. Interpretacje indywidualne Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) potwierdzają, że korzyść z unieważnienia umowy jest wyłączona z podatku dochodowego. W takim przypadku, kredytobiorcy nie muszą martwić się o ewentualne konsekwencje podatkowe związane z unieważnieniem umowy.
Podpisując ugody frankowe, kredytobiorcy powinni mieć na uwadze możliwość błędów ze strony banku, brak wsparcia przy wypełnianiu dokumentów podatkowych oraz utrudnianie kontaktu z działem ugód. Warto również porównać sytuację z osobami, które zdecydowały się na drogę sądową i doprowadziły do unieważnienia umowy kredytowej, gdzie korzyści są wyłączone z podatku dochodowego. Wszystko to podkreśla znaczenie świadomego podejścia do zawierania ugód z bankami oraz potrzebę zrozumienia wszelkich konsekwencji związanych z podpisaniem takiej umowy.