Home Kursy walut Początek tygodnia przynosi stabilizację kursu euro powyżej linii 4,60 zł, Kurs Franka (CHF) nadal bardzo wysoki

Początek tygodnia przynosi stabilizację kursu euro powyżej linii 4,60 zł, Kurs Franka (CHF) nadal bardzo wysoki

dodał Bankingo

W poniedziałek, 11.09.2023 roku, kurs euro wynosił 4,6036 zł, utrzymując się na zbliżonym poziomie jak przed weekendem. Pomimo nieudanej piątkowej próby zejścia poniżej 4,60 zł, sytuacja ta jest spójna z analizą techniczną, która prognozowała wzrost kursu po wybiciu z konsolidacji w zakresie 4,40-4,50 zł.

Ta gwałtowna reakcja rynku walutowego jest wynikiem zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 75 pb. Pomimo wysokiej inflacji i braku perspektyw na szybki powrót do celu inflacyjnego, Rada podjęła taką decyzję. Postawa prezesa NBP Adama Glapińskiego również przyczyniła się do wzrostu kursu euro.

Prognozy i analizy

Według analityków Banku Millennium, przed złotym może być trudny tydzień, z uwagi na planowane na środę dane o bilansie płatniczym w Polsce, które nie powinny stanowić lokalnego wsparcia. Analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego uważają, że kurs EUR/PLN powinien zmierzać w stronę 4,60 i podlegać konsolidacji w tej okolicy.

Dodatkowo, złoty jest narażony na negatywne wpływy globalnego rynku finansowego. Inwestorzy oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej, co skutkuje umocnieniem dolara w stosunku do euro. Ta kombinacja czynników osłabia złotego i inne waluty wschodzące.

Aprecjacja dolara względem złotego

Od połowy lipca obserwujemy aprecjację dolara w stosunku do złotego. Kurs USD/PLN podniósł się o prawie 40 groszy, osiągając poziom 4,2908 zł.

Wysoki kurs franka

Kurs pary frank-złoty również jest wysoki. Pomimo niewielkiego spadku w porównaniu do ostatnich dni, wycena franka wynosi blisko 4,82 zł.To jedno z najwyższych poziomów kursu CHF/PLN od lutego tego roku.

Wpływ sytuacji globalnej na złotego

Negatywne nastroje na globalnym rynku finansowym mają duży wpływ na złotego. Oczekiwana podwyżka stóp procentowych w Rezerwie Federalnej oraz zakończenie cyklu podwyżek stóp w strefie euro wzmacnia dolara w stosunku do euro. To z kolei osłabia złotego oraz inne waluty rynków wschodzących.

Podsumowanie

Początek tygodnia przyniósł stabilizację kursu euro powyżej linii 4,60 zł. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych, wysoka inflacja oraz wpływy sytuacji globalnej mają negatywny wpływ na złotego. Wysoki kurs franka oraz umocnienie dolara względem złotego dodatkowo pogarszają sytuację.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie