Home Wiadomości Pierwszy bank reaguje na OPINIE TSUE i szykuje DUŻO większe pieniądze dla Frankowiczów

Pierwszy bank reaguje na OPINIE TSUE i szykuje DUŻO większe pieniądze dla Frankowiczów

dodał Bankingo

ING Bank Śląski zdecydował o zwiększeniu kosztów ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach obcych. Bank podjął tę decyzję po ostatniej niekorzystnej opinii dla całego sektora bankowego dotyczącej unieważnienia umów kredytów walutowych. Zamiast wcześniejszych 63 mln zł, teraz kwota aż 293 mln zł obciąży wyniki kwartalne ING. Decyzja ta oznacza, że ING Bank Śląski jako pierwszy bank w Polsce reaguje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE i przygotowuje się do wypłaty odszkodowań dla frankowiczów.

Zgodnie z decyzją banku, koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach obcych zostaną zwiększone o 230 mln zł do 293 mln zł. ING wyjaśnił, że dodatkowe koszty wynikają z przeprowadzonej rewizji założeń modelowych, przyjętych przez bank do szacowania kosztów. Szczegółowe informacje na temat decyzji banku zostaną przedstawione w rocznym raporcie finansowym za 2022 r., który zostanie zaprezentowany 10 marca.

Działania ING Banku Śląskiego są skutkiem opinii Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE, który wskazał ,że kredytobiorcy mają prawo do dodatkowych świadczeń, o ile taką podstawę daje polskie prawo. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wskazał, że banki nie mogą domagać się dodatkowych świadczeń poza zwrotem pieniędzy zapłaconych na podstawie unieważnionej umowy.

Decyzja ING Banku Śląskiego jest pierwszym takim krokiem podjętym przez bank w Polsce, a z pewnością nie ostatnim. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE otwiera drogę do jeszcze większej liczby pozwów frankowiczów wobec banków. Warto podkreślić, że według wstępnych danych, zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w czwartym kwartale 2022 r. wzrósł do 895,9 mln zł z 669 mln zł rok wcześniej.

Wiele innych banków ma podobne portfele kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego i także będą musiały zabezpieczyć większe rezerwy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie