Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Od stabilności do niepewności: EuroRating zmienia perspektywę ratingu kredytowego polskiego Banku

Od stabilności do niepewności: EuroRating zmienia perspektywę ratingu kredytowego polskiego Banku

dodał Bankingo

Piątek przyniósł istotne zmiany na rynku bankowym w Polsce. Zgodnie z komunikatem agencji EuroRating, mBank – jedno z najważniejszych instytucji finansowych w kraju – otrzymał negatywną perspektywę ratingu kredytowego. To zmiana, która może wprowadzić niepewność wśród inwestorów i klientów, zwłaszcza że dotychczasowa ocena banku na poziomie 'BBB-’ została utrzymana.

Perspektywa ratingu kredytowego: co to oznacza dla inwestorów?

Kiedy agencja ratingowa zmienia perspektywę ratingu kredytowego z stabilnej na negatywną, to sygnał, że prawdopodobieństwo obniżenia nadanego bankowi ratingu w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3. Co doprowadziło do tej sytuacji i jakie są jej potencjalne skutki dla inwestorów?

Podstawowe czynniki, które przyczyniły się do tej zmiany, to utrzymanie się niskiego wskaźnika finansowania aktywów kapitałem własnym, dynamiczny wzrost liczby pozwów sądowych związanych z kredytami w CHF oraz spodziewany niekorzystny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący prawa banków do opłaty za korzystanie przez kredytobiorców walutowych z udostępnionego im kapitału.

Przełomowy moment: wyrok TSUE i konsekwencje dla mBanku

Nadchodzący wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla mBanku. W najgorszym scenariuszu, bank mógłby wymagać dokapitalizowania przez akcjonariuszy. W ocenie EuroRating, straty poniesione przez mBank w latach 2021-2022, głównie z tytułu rezerw na ryzyko prawne kredytów frankowych, spowodowały istotny spadek kapitału własnego.

Przyszłość mBanku w świetle zmian

Jakie mogą być skutki dla klientów i inwestorów? EuroRating zwraca uwagę, że negatywny wpływ na rating mBanku mogą mieć m.in. niekorzystny wyrok TSUE, silny wzrost liczby pozwów frankowych, generowanie przez bank ujemnych wyników finansowych i spadek wartości kapitału własnego. Z drugiej strony, korzystny wyrok TSUE, skuteczne realizowanie programu ugód z kredytobiorcami i rozłożenie kosztów przewalutowania kredytów walutowych na kilka lat mogłoby podnieść poziom ratingu.

Jedno jest pewne – nadchodzące miesiące będą kluczowe dla mBanku, a decyzje, które podejmie, wpłyną na jego pozycję na rynku. Zarówno inwestorzy, jak i klienci, powinni śledzić te wydarzenia uważnie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie