Home Wiadomości Nowy sposób jak za darmo sprawdzić historię pojazdu i jego przebieg.

Nowy sposób jak za darmo sprawdzić historię pojazdu i jego przebieg.

dodał Bankingo

Resort Cyfryzacji ogłosił w czwartek projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie dostępu do informacji o historii pojazdu poprzez wykorzystanie specjalnej aplikacji – mObywatel. Projekt zakłada, że aby uzyskać dostęp do historii pojazdu za pośrednictwem tej aplikacji, wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu oraz jego numer VIN (lub inny numer identyfikacyjny). Nie będzie już konieczne podawanie daty pierwszej rejestracji, co ma usprawnić proces weryfikacji danych. Ponadto, zmiany mają na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych wymogów.

Dostępne informacje w historii pojazdu

Korzystając z aplikacji mObywatel, użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do różnych informacji dotyczących pojazdu. Wśród nich znajdują się takie dane jak marka, kategoria, typ, model, wariant, wersja i rodzaj pojazdu. Dodatkowo, będzie można sprawdzić przeznaczenie pojazdu, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji (zarówno w kraju, jak i za granicą), pojemność skokową, maksymalną moc silnika, rodzaj używanego paliwa oraz poziomy emisji CO2. Aplikacja umożliwi również sprawdzenie średniego zużycia paliwa, liczby miejsc (stojących i siedzących), masy własnej i maksymalnej dopuszczalnej masy przyczepy, dopuszczalnej ładowności i całkowitej masy pojazdu.

Dodatkowe informacje w historii pojazdu

Historia pojazdu dostępna w aplikacji mObywatel zawiera również inne istotne dane. Użytkownik będzie mógł poznać liczbę osi i ich rozstaw, największy dopuszczalny nacisk,odczyt licznika przebiegu pojazdu w momencie badania technicznego, datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (lub ich wtórników), liczbę właścicieli i posiadaczy pojazdu oraz datę ich zmiany.

Aplikacja umożliwi również sprawdzenie statusu prawnego pojazdu oraz informacje o kradzieży, rejestracji w różnych województwach, przyczynach przerejestrowania, dacie dopuszczenia do ruchu, terminach badań technicznych (i ich aktualności) oraz umowie obowiązkowego ubezpieczenia.

Wszystkie te informacje są istotne dla potencjalnego nabywcy, który chce być dobrze poinformowany przed podjęciem decyzji o zakupie pojazdu.

Uwierzytelnianie użytkowników

Nowe przepisy dotyczące dostępu do historii pojazdu wprowadzają również zmiany w kwestii uwierzytelniania użytkowników. Zamiast samodzielnego uwierzytelniania, użytkownik teraz „zostaje uwierzytelniony” przez system. Resort Cyfryzacji podkreśla, że każdy użytkownik aplikacji został już wcześniej zweryfikowany, co eliminuje konieczność podawania dużej ilości danych przy każdym korzystaniu z aplikacji. Nowe przepisy mają na celu dostosowanie polskiego systemu do unijnych standardów i ułatwienie procesu korzystania z aplikacji mObywatel.

Data wejścia w życie zmian

Rozporządzenie wprowadzające zmiany w dostępie do historii pojazdu w aplikacji mObywatel ma wejść w życie 27 września bieżącego roku. Resort Cyfryzacji szacuje, że całkowity koszt dostosowania systemu do nowych przepisów wyniesie niemal pół miliona złotych. W Polsce jest obecnie zarejestrowanych około 31 milionów pojazdów, co oznacza, że duża liczba obywateli może być zainteresowana informacjami zawartymi w historii pojazdu przed dokonaniem zakupu na rynku wtórnym.

Każdy już szybko może sprawdzić historie i przebieg samochodu

Nowe przepisy Resortu Cyfryzacji dotyczące dostępu do historii pojazdu w aplikacji mObywatel mają na celu ułatwienie procesu weryfikacji danych oraz dostosowanie polskiego systemu do unijnych wymogów. Korzystając z tej aplikacji, użytkownicy będą mogli sprawdzić różne informacje dotyczące pojazdu, takie jak markę, model, rok produkcji, pojemność skokową, moc silnika, rodzaj paliwa, emisję CO2, średnie zużycie paliwa, liczbę miejsc oraz inne istotne dane. Aplikacja umożliwi również uzyskanie informacji o historii rejestracji pojazdu, zmianach właścicieli, statusie prawnym, kradzieży, przerejestrowaniu, badaniach technicznych, ubezpieczeniu i wielu innych.

Nowe przepisy wejdą w życie 27 września br., a koszt dostosowania systemu do zmian szacuje się na niemal poł miliona złotych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie