Home Wiadomości Nowe oblicze Związku Banków Polskich: Tadeusz Białek zastępuje Krzysztofa Pietraszkiewicza jako prezes

Nowe oblicze Związku Banków Polskich: Tadeusz Białek zastępuje Krzysztofa Pietraszkiewicza jako prezes

dodał Bankingo

Po 20 latach prezesury Krzysztofa Pietraszkiewicza, Związek Banków Polskich (ZBP) pozyskał nowego lidera. Tadeusz Białek obejmie funkcję prezesa, zastępując Pietraszkiewicza, który przechodzi na emeryturę po 32 latach pracy w ZBP.

W środę, walne zgromadzenie ZBP wybrało nowy zarząd na trzyletnią kadencję. Tadeusz Białek został mianowany prezesem, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami. Krzysztof Pietraszkiewicz w marcu ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Zarząd ZBP został poszerzony do czterech osób, z trzech poprzednich. Oprócz Tadeusza Białka jako prezesa, zarząd obejmuje Włodzimierza Kicińskiego (wiceprezes), Agnieszkę Wachnicką i Bartosza Kublika (nowo powołani). Walne zgromadzenie wybrało także nową Radę Związku, na czele której stanął Cezary Stypułkowski, Prezes mBanku.

Krzysztof Pietraszkiewicz pełnił funkcję prezesa ZBP od 2003 roku, wcześniej będąc dyrektorem generalnym. Współtworzył wiele ważnych instytucji bankowych, takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Współinicjator powołania Fundacji Obrotu Bezgotówkowego (2017) oraz licznych innych inicjatyw. Zaangażowany w projekty współpracy sektora bankowego ze środowiskiem naukowym.

Tadeusz Białek, dziękując ustępującemu prezesowi, zaznaczył, że podejmuje się kierowania związkiem w trudnym okresie. Jako nowy prezes ZBP, Białek zwrócił uwagę na liczne wyzwania stojące przed sektorem bankowym, takie jak reforma wskaźnika referencyjnego, problem kredytów walutowych, trudności w finansowaniu rynku mieszkaniowego z powodu inflacji i wysokich stóp procentowych, oraz wprowadzenie regulacji osłabiających zdolność sektora bankowego do finansowania gospodarki.

Doświadczony specjalista, Tadeusz Białek związany jest z sektorem bankowym od 2003 r. Od 2010 r. pełnił funkcję dyrektora zespołu prawno-legislacyjnego ZBP i od wiosny 2020 r. wiceprezesa ZBP.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie