Home Wiadomości Nowa broń banków wchodzi do gry po wyroku TSUE – Banki Wciąż Mają Szansę na Odzyskanie Kosztów Kapitału

Nowa broń banków wchodzi do gry po wyroku TSUE – Banki Wciąż Mają Szansę na Odzyskanie Kosztów Kapitału

dodał Bankingo

W kontekście niedawnych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które były niekorzystne dla kredytodawców, Prezes Związku Banków Polskich (ZBP), Tadeusz Białek, zwraca uwagę na perspektywy dla banków dotyczące odzyskania kosztów kapitału. Według Białka, nawet jeśli umowa kredytu zostanie unieważniona, droga do odzyskania kosztów kapitału przez banki nie jest zamknięta. Białek przewiduje, że banki zainicjują nowe sprawy sądowe w celu odzyskania kapitału, podkreślając konieczność zatrzymania biegu trzyletniego terminu przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału.

Stabilność Sektora Bankowego i Przewidywane Skutki Wyroków

Tadeusz Białek utrzymuje, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i bezpieczny, pomimo wyroków TSUE. Oczekuje on, że banki będą aktywnie oferować ugody i negocjować indywidualnie z kredytobiorcami, aby zwiększyć atrakcyjność warunków porozumień. Chociaż liczba trwających spraw frankowych w sądach prawdopodobnie wzrośnie, Białek nie spodziewa się gwałtownego skoku. Uważa, że większość kredytobiorców frankowych, którzy chcieli złożyć pozew, już to zrobiła.

Białek neguje, że wyrok TSUE będzie miał znaczny wpływ na wzrost liczby osób, które już spłaciły kredyt, a teraz decydują się na pozew. Takich spraw może przybyć, ale nie znacząco.

Oczekiwania Wobec Banków i Przyszłe Działania

Mimo ostatnich wyroków TSUE, Białek jest przekonany, że droga banków do odzyskania kosztów kapitału nie jest zamknięta. Zamiast domagać się wynagrodzenia za kapitał, banki mogą zacząć domagać się waloryzacji (np. o wskaźnik inflacji). Białek sugeruje, że można oczekiwać nowych pozwów kierowanych przez banki, wskazując na zmiany w podejściu do ochrony roszczeń o zwrot kapitału.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie