Home Wiadomości Niestabilność Finansowa na Rynku Lokat Bankowych

Niestabilność Finansowa na Rynku Lokat Bankowych

dodał Bankingo

Gwałtowne zmiany na rynku finansowym sprawiły, że w kwietniu 2023 roku przeciętna roczna lokata bankowa zanotowała realną stratę na poziomie blisko 10 procent. To bezpośredni skutek utrzymania stóp procentowych w Polsce na poziomie znacznie poniżej inflacji, co sprawia, że polscy oszczędzający na lokatach coraz bardziej tracą.

Dynamika Inflacji i Stóp Procentowych

Podczas gdy inflacja w kwietniu 2023 wyniosła 14,7 procent, maksymalna strata na lokatach w 2022 roku wyniosła nawet 14,5 procent. W kontekście obniżonego poziomu stóp procentowych, inflacja utrzymująca się na wysokim poziomie stanowi długoterminowe zagrożenie dla posiadaczy bankowych depozytów. Szczególnie zważywszy na fakt, że według prognoz, do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego, wynoszącego 2,5 procent rocznie, dojdziemy prawdopodobnie dopiero w 2025 roku lub później.

Jednak, mimo prawie 10 procent straty na lokatach kończących się w kwietniu 2023, tendencja jest ku poprawie. Dzieje się tak ze względu na spadek inflacji, a także z powodu wzrostu stóp procentowych i poprawy oprocentowania lokat w pierwszej połowie 2022 roku.

Perspektywy dla Przyszłości

W perspektywie najbliższych lat, sytuacja na rynku lokat może się poprawić. Mimo że straty na lokatach są znaczne, zważywszy na wysoką inflację, istnieje nadzieja na poprawę sytuacji. W przypadku utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, przewiduje się, że posiadacze rocznych lokat zaczną wychodzić na zero dopiero na początku 2024 roku.

Na drugim biegunie znajdują się kredytobiorcy. Wyższe stopy procentowe oznaczają dla nich wyższe raty kredytu, zwłaszcza jeśli zdecydowali się na kredyt mieszkaniowy o zmiennej stopie. Jednak zarówno oszczędzający, jak i kredytobiorcy, tracą na inflacji, która stanowi największe zagrożenie dla gospodarki, kiedy wymyka się spod kontroli.

Podsumowując, rynek lokat bankowych przeszedł przez trudny okres, jednak prognozy na przyszłość wydają się być nieco bardziej optymistyczne. Ważne jest jednak, aby zarówno oszczędzający, jak i kredytobiorcy byli świadomi zagrożeń związanych z wysoką inflacją.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie