Jutro 06.12.2023 r. miało odbyć się ważne posiedzenie Sądu Najwyższego dotyczące kredytów frankowych, które od dłuższego czasu budzą wiele kontrowersji wśród kredytobiorców oraz powodują liczne spory prawne w polskich sądach. Niestety dziś na stronie Sądu Najwyższego pojawiła się, zaskakująca informacja. SN przekazał, że odwołano to posiedzenie, co wywołało duże zamieszanie i rozczarowanie wśród osób, które oczekiwały wyjaśnienia w tej sprawie.
Spis treści:
Przyczyna Odwołania Posiedzenia
Zgodnie z informacjami, pozwany bank złożył wnioski, w których zakwestionował bezstronność i niezawisłość wszystkich 7 sędziów. Bank argumentuje, że obecny sędziowski nie jest w stanie wydać obiektywnej decyzji w sprawie kredytów frankowych. Ta sytuacja spowodowała konieczność rozstrzygnięcia wniosków banku, co uniemożliwiło wydanie oczekiwanej uchwały.
Cel Uchwały Sądu Najwyższego
Posiedzenie miało na celu odpowiedzieć na ważne pytanie prawne dotyczące kredytów frankowych. Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć, czy w przypadku uznania umowy kredytu za nieważną, bankowi przysługuje jakiekolwiek wzbogacenie po spłacie kredytu przez kredytobiorców. Pytanie to jest istotne dla wielu osób, które zaciągnęły kredyty frankowe i obawiają się, że banki mogą żądać dodatkowych opłat czy oprocentowania, nawet po uznaniu umowy za nieważną.
Wnioski Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Warto zauważyć, jednak że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 czerwca 2023 roku już jasno stwierdził, że banki nie mają prawa żądać dodatkowych opłat czy oprocentowania po uznaniu umowy kredytowej za nieważną. Tak więc odpowiedź na to pytanie jest jasna. Może się wydawać, że bankom bardzo zależy na przedłużeniu tej sprawy gdyż kolejny jasny komunikat w mediach sprawiłby, że osoby nadal spłącające kredyty we frankach lub nawet takie co już spłaciły swoje kredyty we frankach ruszyły by do sądów jeszcze szerszym gronem.
Odwołanie posiedzenia Sądu Najwyższego nie jest ciosem dla kredytobiorców frankowych, gdyż brak jasnego stanowiska SN w tej sprawie nie utrudnia im wcale dochodzenia swoich praw przed sądami. Obecnie w Polskich sądach toczy sie około 150.000 spraw dotyczących kredytów we frankach, a Frankowicze wygrywają około 95% spraw.
Odwołanie wyroku nic nie zmienia
Odwołanie posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych jest dużym rozczarowaniem dla kredytobiorców, którzy oczekiwali jasnego stanowiska w tej sprawie. Niemniej jednak to zagadnienie jest jasne dzięki orzeczeniu TSUE. Frankowicze jednak nie mogą narzekać na brak emocji w tym tygodniu bo już 7 grudnia TSUE wyda kolejny bardzo ważny wyrok w sprawie polskich Frankowiczów.