Home Wiadomości Nerwowo na Wall Street: Rynek skarbowych papierów wartościowych czeka na rozwój sytuacji w USA

Nerwowo na Wall Street: Rynek skarbowych papierów wartościowych czeka na rozwój sytuacji w USA

dodał Bankingo

Niepokój rośnie w sektorach Wall Street, które są zależne od papierów wartościowych Skarbu Państwa. Niektórzy handlowcy zaczynają unikać długów rządowych USA, które mają zostać spłacone w czerwcu, a inni przygotowują się do radzenia sobie z papierami wartościowymi zagrożonymi niewypłacalnością.

W drodze do porozumienia

Obecny prezydent USA, Joe Biden, oraz czołowy republikanin w Kongresie zbliżają się do porozumienia, które na dwa lata podwyższy limit zadłużenia rządu, wynoszący obecnie 31,4 biliona dolarów, jednocześnie ograniczając wydatki na większość pozycji. Termin „X”, wyznaczony na 1 czerwca, zbliża się nieubłaganie. Wtedy to Departament Skarbu USA może wyczerpać środki na opłacenie swoich rachunków.

Kiedy niewypłacalność staje się realna

Głównym pytaniem dla uczestników rynku jest to, jak będą traktowane obligacje dojrzałe w przyszłym miesiącu, jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte na czas, a Departament Skarbu nie będzie mógł opłacić głównej kwoty i odsetek od długu. Wśród obszarów zagrożonych jest rynek repo o wartości 4 bilionów dolarów – krótkoterminowe finansowanie wykorzystywane przez banki, fundusze rynku pieniężnego i innych do pożyczania i udzielania pożyczek. Niektórzy kontrahenci, w tym banki, zaczynają unikać obligacji skarbowych dojrzałych w czerwcu.

Potencjalne skutki i środki zapobiegawcze

Zakłócenia na rynku repo, kluczowym źródle finansowania codziennych operacji wielu instytucji finansowych, pojawiają się wraz ze wzrostem napięcia na rynkach finansowych, gdy rozmowy w Waszyngtonie się przedłużają. Niewypłacalność mogłaby mieć niszczycielskie konsekwencje, ponieważ rynek skarbowych papierów wartościowych o wartości 24,3 biliona dolarów stanowi fundament nie tylko dla gospodarki USA, ale i porządku gospodarczego na świecie.

Przygotowania na sytuację kryzysową

Na pewno niewypłacalność pozostaje odległą możliwością. Wielu uczestników rynku spodziewa się, że Departament Skarbu będzie w stanie kontynuować płatności po 1 czerwca, jako że mógłby oszczędzać gotówkę w innych obszarach, aby priorytetowo obsługiwać dług. W przypadku, gdyby musiał opóźnić płatności na niektóre dojrzałe papiery wartościowe, grupy ekspertów sugerowały w przeszłości, że Departament Skarbu mógłby pomóc rynkom w utrzymaniu ich funkcji, przedłużając tzw. „datę operacyjnej dojrzałości”. Niemniej jednak, nawet takie środki zapobiegawcze nie są w stanie całkowicie zniwelować potencjalnych negatywnych konsekwencji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie