Home Wiadomości Na Polakach dobrze się zarabia! Banki w Polsce osiągnęły rekordowe zyski w roku 2023

Na Polakach dobrze się zarabia! Banki w Polsce osiągnęły rekordowe zyski w roku 2023

dodał Bankingo

Banki działające w Polsce mogą świętować sukces po roku 2023, który okazał się szczególnie dochodowy. Pomimo kontrowersji związanych z wakacjami kredytowymi i kredytami walutowymi, zyski banków po listopadzie 2023 przekroczyły 27,5 mld zł, co było wynikiem ponad dwukrotnie wyższym niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, zysk netto sektora bankowego po listopadzie 2023 roku wyniósł imponującą sumę 27 mld 557 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk ten sięgał nieco ponad 12,9 mld zł. To zdecydowany wzrost, który przyczynił się do wzmocnienia stabilności finansowej sektora bankowego w Polsce.

Wzrost zysków banków

Warto zauważyć, że jedynie w samym listopadzie 2023 roku banki zarobiły 3,4 mld zł netto. Te imponujące wyniki są dowodem na to, że banki osiągają znaczne zyski i utrzymują się na stabilnym finansowym gruncie.

Przychody odsetkowe i koszty banków

Z danych NBP wynika, że na koniec listopada br. przychody odsetkowe banków wyniosły prawie 154,6 mld zł, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, gdzie wynosiły one blisko 105,4 mld zł. Jednocześnie koszty odsetkowe po listopadzie wyniosły prawie 65,8 mld zł w porównaniu do 37,7 mld zł rok wcześniej.

To oznacza, że banki osiągnęły większe przychody odsetkowe, jednak również poniosły większe koszty. Mimo to, zyski netto wciąż są znacznie wyższe, co świadczy o skutecznym zarządzaniu finansami.

Przychody z opłat i prowizji

Dodatkowo, przychody banków z opłat i prowizji przez pierwsze 11 miesięcy 2023 roku sięgnęły nieco ponad 23,1 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2022 wynosiły one blisko 22,2 mld zł. Pomimo niewielkiego wzrostu, nadal można zauważyć pozytywny trend w tej kategorii.

Wzrost kursów akcji banków

Należy również wspomnieć o wzroście kursów akcji banków działających w Polsce. W szczególności, kursy akcji rosły jesienią, zwłaszcza po październikowych wyborach na fali przewidywań o rychłym odblokowaniu pieniędzy z KPO. Branżowy indeks WIG-BANKI odnotował wzrost, co przyczyniło się do wzrostu wartości akcji bankowych.

Podsumowanie

Rok 2023 okazał się rekordowy dla banków działających w Polsce. Zyski banków osiągnęły imponujące sumy, przekraczając 27,5 mld zł po listopadzie. Pomimo wyzwań związanych z wakacjami kredytowymi i kredytami walutowymi, sektor bankowy utrzymuje się na stabilnym finansowym gruncie.

Banki odnotowały wzrost przychodów odsetkowych i przychodów z opłat i prowizji, jednak zwiększyły się również koszty odsetkowe. Mimo to, zyski netto pozostają znacznie wyższe, co świadczy o efektywnym zarządzaniu finansami.

Również wzrost wartości akcji bankowych przyczynił się do pozytywnego wizerunku sektora bankowego. WIG-BANKI odnotował wzrost kursów akcji banków, co przyniosło korzyści akcjonariuszom.

W rezultacie, rok 2023 jest dowodem na to, że banki działające w Polsce odnoszą sukcesy i utrzymują się na silnym finansowym fundamencie.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie