Home Wiadomości Ministerstwo Finansów apeluje o ugody w sprawie kredytów frankowych

Ministerstwo Finansów apeluje o ugody w sprawie kredytów frankowych

dodał Bankingo

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska podkreśla, że wszelkie ustawowe rozwiązania dotyczące problemu kredytów hipotecznych muszą być zgodne z Konstytucją, polskim porządkiem prawnym oraz dyrektywą UE w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich i orzecznictwem TSUE. Obecnie Ministerstwo Finansów nie pracuje nad własnym projektem ustawy regulującej kwestię kredytów frankowych, oczekując na efekty działań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), który opracowuje założenia do takiej ustawy.

Rzeczkowska uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłby szeroki program ugód pomiędzy bankami a kredytobiorcami. Minister zaznacza, że takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, najtańsze i najszybsze dla kredytobiorców. Obecnie MF czeka na projekt UKNF, nie znając jeszcze szczegółowych założeń.

Rzeczkowska potwierdza, że system bankowy w Polsce jest stabilny, a ryzyka związane z portfelem mieszkaniowych kredytów walutowych są zidentyfikowane, monitorowane i dyskutowane w ramach Komitetu Stabilności Finansowej. Minister dodaje, że proces sądowy zawsze jest ostatecznością, ponieważ wiąże się z kosztami i niepewnością co do ostatecznego rozstrzygnięcia. Dlatego zachęca kredytobiorców i banki do zawierania ugód.

Na pytanie o ewentualne plany awaryjne na wypadek destabilizacji systemu bankowego, Rzeczkowska odpowiada, że MF nie prowadzi obecnie prac w tym zakresie, ale trzyma rękę na pulsie.

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi skutków kredytów frankowych, Ministerstwo Finansów i inne instytucje państwowe starają się ułatwić poszukiwanie kompromisów między bankami a kredytobiorcami. Minister Rzeczkowska zwraca uwagę na istotną rolę banków w procesie rozwiązania problemu kredytów walutowych. Współpraca między sektorem bankowym a klientami jest kluczem do znalezienia satysfakcjonujących rozwiązań dla obu stron.

W kontekście planów awaryjnych na wypadek destabilizacji systemu bankowego, Minister Rzeczkowska podkreśla, że choć Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie prac w tym zakresie, monitoruje sytuację i będzie reagować na wszelkie zmiany. Współpraca między instytucjami finansowymi a władzami jest kluczowa dla utrzymania stabilności sektora bankowego w Polsce.

Należy również pamiętać, że ewentualne przyszłe orzeczenia TSUE mogą wpłynąć na podejście władz do problemu kredytów frankowych. Ministerstwo Finansów będzie ściśle śledzić rozwój sytuacji i dostosowywać swoje działania w miarę potrzeb.

W międzyczasie Magdalena Rzeczkowska zwraca się do banków i kredytobiorców z apelem o aktywne poszukiwanie porozumienia oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań. Współpraca między stronami, prowadzona w duchu wzajemnego zrozumienia i kompromisu, może być kluczem do zakończenia problemu kredytów frankowych w Polsce.

W przyszłości istotne będzie również wprowadzenie odpowiednich regulacji, aby uniknąć powtórzenia się sytuacji związanej z kredytami frankowymi. To wymaga wspólnych działań władz państwowych, instytucji finansowych oraz edukacji konsumentów na temat ryzyka związanego z kredytami walutowymi.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie