Home Wiadomości Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podał do kiedy starczy pieniędzy na „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podał do kiedy starczy pieniędzy na „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

dodał Bankingo

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda w TVP1 wskazał, że środki przeznaczone na program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wystarczą do końca lutego, jeśli założymy, że kredyt 0 proc. proponowany przez Koalicję Obywatelską wejdzie w życie od 1 marca 2024 roku. Obecnie około połowa środków na ten cel została już wykorzystana. Minister Buda podkreślił, że program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” odnosi sukcesy, z 27 tysiącami zawartych umów i 62 tysiącami złożonych wniosków. Jednak przyrost wniosków jest obecnie mniejszy niż na początku, co może sugerować, że umowy zostaną zrealizowane w tym roku.

Przegląd programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to program rządowy, który ma na celu ułatwienie dostępu do mieszkań młodym osobom poprzez udzielanie kredytów hipotecznych z niskim oprocentowaniem. Program ten jest realizowany na rynku pierwotnym i wtórnym. Kredyt oferowany jest z dopłatą, która stanowi różnicę między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów hipotecznych i oprocentowaniem kredytu wynoszącym 2 proc. Dopłatę można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tysięcy złotych, a dla gospodarstwa domowego z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tysięcy złotych.

Perspektywa wprowadzenia kredytu 0 proc.

Minister Buda stwierdził, że jeżeli kredyt 0 proc. miałby wejść w życie od 1 marca 2024 roku, to środków na „Bezpieczny kredyt 2 proc.” wystarczy do końca lutego. Obecnie wykorzystano około połowy dostępnych środków na ten cel. Minister podkreślił, że program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” odnosi sukcesy, z tysiącami zawartych umów i złożonych wniosków. Jednak przyrost wniosków jest niższy niż na początku, co może sugerować, że umowy zostaną zrealizowane w tym roku.

Wpływ odpływu pracowników z Ukrainy na rynek nieruchomości

Minister Buda zauważył, że wzrost cen mieszkań był m.in. wynikiem odpływu ponad 110 tysięcy pracowników z Ukrainy w połowie 2022 roku, co spowodowało znaczny wzrost kosztów pracy w budownictwie. Ten „odpływ” miał kluczowe znaczenie dla sytuacji na rynku nieruchomości. W związku z tym, program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” miał za zadanie odpowiedzieć na potrzeby rynku, zapewniając dostępne finansowanie dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie.

Perspektywa dalszego rozwoju programu

Minister Buda zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni ministerstwo udostępni w Internecie kolejne 7 projektów bezpłatnych mieszkań, do których resort infrastruktury wykupił prawa autorskie. To kolejny krok w ramach działań rządu mających na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych osób.

Podsumowanie

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” odnosi sukcesy, z tysiącami zawartych umów i złożonych wniosków. Minister Buda stwierdził, że środków na ten cel wystarczy do końca lutego, jeśli kredyt 0 proc. wejdzie w życie od 1 marca 2024 roku. Ten program ma na celu ułatwienie dostępu do mieszkań młodym osobom, poprzez udzielanie kredytów hipotecznych z niskim oprocentowaniem. Wpływ odpływu pracowników z Ukrainy na rynek nieruchomości był jednym z czynników, które wpłynęły na wzrost cen mieszkań. Dalszy rozwój programu obejmuje udostępnienie kolejnych bezpłatnych mieszkań dla młodych osób. Cały program ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla młodych osób i ułatwienie im osiągnięcia celu posiadania własnego lokum.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie