Home Wiadomości mBank: Kwestia kredytów frankowych wciąż otwarta – zaledwie 6,5 tys. ugód zawartych

mBank: Kwestia kredytów frankowych wciąż otwarta – zaledwie 6,5 tys. ugód zawartych

dodał Bankingo

mBank, jedna z najważniejszych instytucji finansowych w Polsce, nadal boryka się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich (CHF). Pomimo podejmowania proaktywnych działań i prezentowania klientom propozycji ugód zgodnych z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), bank do tej pory zdołał podpisać zaledwie 6,5 tys. umów.

Wyzwania mBanku i szczegóły ugód

mBank podkreśla swoją otwartość na negocjacje z klientami, jednak liczba zawartych porozumień jest niewielka w porównaniu do ogólnej liczby kredytobiorców CHF. Na koniec I kwartału 2023 r., wartość odpisów banku stanowiła 61% wartości portfela kredytów we frankach szwajcarskich. Po utworzeniu dodatkowych rezerw w II kwartale, ten wskaźnik ma wzrosnąć, jednak koszty prawne nadal są znaczące.

Uwzględniając ostatnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczące zapłaty za korzystanie z kapitału oraz kosztów programu ugód, mBank szacuje, że koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi we frankach wyniosły 1,51 mld zł w II kwartale 2023 r. To oznacza, że całkowita wartość rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi wyniosła 7,52 mld zł na dzień 23 czerwca 2023 r.

Przyszłe wyzwania mBanku w kontekście kredytów CHF

mBank nadal stoi przed trudnym zadaniem związanym z kredytami we frankach szwajcarskich. Prognozy na II kwartał 2023 r. sugerują, że wynik netto banku będzie bliski zera, a wynik I półrocza 2023 r. będzie dodatni. Jednocześnie bank oczekuje, że współczynnik kapitału Tier I oraz łączny współczynnik kapitałowy dla grupy mBanku będą na wyższym poziomie w porównaniu z I kwartałem 2023 r., a wskaźniki płynności przekraczać będą wymogi regulacyjne.

Pomimo tych prognoz, zaledwie 6,5 tys. zawartych ugód pokazuje, że kwestia kredytów we frankach szwajcarskich wciąż stanowi poważne wyzwanie dla mBanku,

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie