Home Wiadomości Kurs liry tureckiej spada w dół? JPMorgan przewiduje wartość 30 za dolara po wyborach

Kurs liry tureckiej spada w dół? JPMorgan przewiduje wartość 30 za dolara po wyborach

dodał Anna Wrona

Lira turecka prawdopodobnie zanotuje gwałtowny spadek i może zbliżyć się do 30 za dolara po wyborach w przyszłym miesiącu – przewidują bankierzy z JPMorgan. Wszystko zależy od tego, czy nastąpią jedynie umiarkowane zmiany w niekonwencjonalnej polityce ekonomicznej kraju.

Nadchodzące, zacięte wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji, zaplanowane na 14 maja, są być może najważniejszymi w stuletniej historii republiki. Stanowią rozdroże zarówno dla Turków, dotkniętych kryzysem kosztów życia spowodowanym inflacją, jak i dla międzynarodowych inwestorów, wielu z nich wycofało się z kraju w obliczu powtarzających się problemów na rynku w ostatnich latach.

Analitycy JPMorgan uważają, że niezależnie od wyników wyborów konieczne będą pewne dostosowania makroekonomiczne. Przewidują dwa scenariusze w zależności od stopnia zaangażowania w bardziej ortodoksyjne podejście, takie jak podwyższenie stóp procentowych w celu złagodzenia inflacji.

W scenariuszu „silnego zaangażowania” przewidują, że lira początkowo spadnie do 24-25 za dolara, a do końca roku do 26 w porównaniu z obecnym poziomem około 19. Benchmarkowe rentowności obligacji skarbowych, które wpływają na koszty kredytowania w gospodarce, wzrosną do 25%.

„Na początku lira się osłabi, pod wpływem gwałtownego bodźca przed wyborami. W miarę jak finansowe represje zostaną złagodzone, lokalni inwestorzy zwiększą portfele walut obcych, podczas gdy zagraniczni będą czekać na lepsze punkty wejścia na rynek”.

Jeśli jednak zmiana w kierunku bardziej ortodoksyjnej polityki będzie wyglądać na umiarkowaną, lira może spaść do wartości zbliżonej do 30 za dolara do końca roku, choć początkowo spadek będzie wolniejszy. W tym scenariuszu rentowności obligacji prawdopodobnie nie zmienią się znacząco.

„Konieczna będzie więc ocena taktyczna, a oczekujemy zwiększonej zmienności” – mówią analitycy JPMorgan. Zwracają uwagę, że nawet z najlepszymi intencjami, proces dezynflacji gospodarki będzie długotrwały, a prawdopodobne jest również, że bank centralny będzie dążył do odbudowy swoich rezerw walutowych.

Analitycy dodają, że jedynie umiarkowany powrót do ortodoksyjnych polityk makroekonomicznych, w tym spowolnienie tempa wzrostu kredytów, niższy poziom represji finansowych i dążenie do odbudowy rezerw walutowych, „nie będzie wystarczający, aby zachęcić napływ kapitału”. W rezultacie lira „prawdopodobnie pozostanie na dłuższej ścieżce deprecjacji”.

Analitycy oszacowali, że realny efektywny kurs wymiany liry (REER), uwzględniający ceny i mierzący jej wartość w stosunku do walut innych krajów, z którymi Turcja prowadzi dużo handlu, obecnie wynosi około 32% poniżej swojej „uczciwej wartości”.

„Scenariusz powrotu do ortodoksyjnych polityk makroekonomicznych może skierować lirę na ścieżkę rzeczywistej aprecjacji w kierunku uczciwej wartości” – stwierdza JPMorgan.

„Jednak początkowa rzeczywista aprecjacja będzie napędzana głównie przez ceny, z niewielkim marginesem na aprecjację na rynku walutowym”.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie