Home Edukacja Który bank udzielił najwięcej kredytów we frankach?

Który bank udzielił najwięcej kredytów we frankach?

dodał Bankingo

Kredyty we frankach szwajcarskich były niegdyś bardzo popularne w Polsce. Wiele osób zdecydowało się na takie pożyczki ze względu na atrakcyjne oprocentowanie i stabilny kurs franka. Jednak po latach okazało się, że dla niektórych kredytobiorców spłata tych kredytów stała się prawdziwym wyzwaniem. W związku z tym, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), wiele osób zaczęło interesować się, które banki udzielały najwięcej kredytów we frankach.

Kredyty we frankach w polskich bankach

W Polsce wiele banków udzielało kredytów we frankach szwajcarskich. Jednak niektóre z nich były szczególnie aktywne w tej dziedzinie.Według danych dostępnych w różnych artykułach, można stwierdzić, że najwięcej kredytów we frankach udzielił PKO Bank Polski. Kwota tych kredytów wynosiła aż 22,1 mld zł. Należy jednak zaznaczyć, że udział kredytów we frankach w ogólnym portfelu kredytowym banku wynosił tylko 12%.

Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Bank Millennium, który udzielił kredytów we frankach o wartości 15 mld zł.Podobnie jak w przypadku PKO BP, udział tych kredytów w portfelu kredytowym był stosunkowo niski i wynosił 22%.Trzecie miejsce należy do mBanku, który udzielił kredytów we frankach na kwotę 14,8 mld zł.Udział tych kredytów w portfelu mBanku wynosił 18,8%.

Pozostałe banki, które udzielały kredytów we frankach, to między innymi Getin Noble Bank (9,4 mld zł), Santander Bank Polska (8,2 mld zł), BNP Paribas (5 mld zł), Bank Pekao SA (2,7 mld zł), BOŚ Bank (990 mln zł), ING Bank Śląski (941 mln zł) i Alior Bank (192 mln zł).

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie banki udzielały kredytów we frankach, niektóre z nich, takie jak Credit Agricole czy UniCredit Bank, zdecydowały się nie wchodzić w ten rynek.

Zagrożenia dla banków

W przypadku banków, które udzielały dużej liczby kredytów we frankach, sytuacja ta może stanowić duże zagrożenie. Banki, takie jak Getin Bank, Bank Millennium i mBank, mają duży udział kredytów we frankach w swoim portfelu kredytowym. Dlatego w przypadku ewentualnej potrzeby zwrotu środków kredytobiorcom, mogą one ponieść duże straty.

Wielkość portfela kredytowego udzielonego we frankach nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na sytuację banków. Ważne jest również, jak duży udział tych kredytów mają w ogólnym portfelu kredytowym banku. Im większy odsetek kredytów we frankach, tym większe problemy może mieć bank w przypadku niespłacanych kredytów.

Podsumowanie

Kredyty we frankach szwajcarskich były niegdyś bardzo popularne w Polsce. PKO Bank Polski, Bank Millennium i mBank to banki, które udzieliły najwięcej kredytów we frankach. Sytuacja ta może stanowić zagrożenie zarówno dla banków, które mają duży udział kredytów we frankach w swoim portfelu, jak i dla kredytobiorców, którzy mają trudności ze spłatą tych kredytów. Jednak sytuacja w Polsce ulega poprawie, a udział kredytów we frankach w ogólnej liczbie kredytów i pożyczek spada. Wyrok TSUE otworzył możliwość unieważnienia umów kredytowych, co może pomóc niektórym kredytobiorcom w odzyskaniu swoich pieniędzy. Każda sprawa jest jednak indywidualna i wymaga profesjonalnej analizy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie