Home Banki Kto i kiedy może skorzystać z wakacji kredytowych Getin Bank?

Kto i kiedy może skorzystać z wakacji kredytowych Getin Bank?

dodał Anna Wrona

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w Getin Banku? Gdzie złożyć wniosek aby dokonać zawieszenia spłaty rat kredytu?

Getin Bank w swojej ofercie przygotował dla klientów możliwość bankowych wakacji kredytowych oznaczające dla klientów tymczasową możliwość zawieszenia spłacania rat kredytów zawartych w tym banku. W tym artykule dowiesz się o wszystkim formalnościach i zasadach na jakich takie wakacje kredytowe są udzielane.

Oprócz tego w Getin Banku istnieje możliwość skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych, zaproponowanych dla kredytobiorców przez rząd. Zapoznaj się jak wygląda przebieg procedury zawieszenia kredytu za pomocą tej metody.

Ciągle rosnący wskaźnik i tak już wysokiej inflacji przekłada się na wzrost cen dóbr konsumpcyjnych, jak i usług, czyli m.in. kredytów. To właśnie inflacja jest głównym powodem podnoszenia przez NBP stóp procentowych, co bezpośrednio przekłada się na coraz to droższe raty kredytowe, które stały się sporym problemem dla kredytobiorców.

Dzięki działaniom związanym z tzw. tarczą kredytową, rząd wprowadził ustawowe wakacje kredytowe, mające na celu pomoc kredytobiorcom w związku z gwałtownym wzrostem kosztów kredytowania. Obecnie w Getin Banku istnieje również możliwość skorzystania z bankowych wakacji kredytowych, a w 2020 r. z powodu pandemii Covid-19 również była opcja odroczenia płatności rat kredytowych.

Ustawowe wakacje kredytowe – najważniejsze informacje

29 lipca 2022 roku wprowadzona w życie została ustawa dotycząca wakacji kredytowych, obowiązująca w ramach tarczy dla kredytobiorców. Skorzystanie z niej możliwe jest po spełnieniu kilku formalności, a następnie składając odpowiedni wniosek w banku w którym posiadamy kredyt hipoteczny.

Obecnie obowiązujące regulacje prawne mówią o odroczeniu płatności kredytu na okres do 8 rat, czyli jest to przeważnie 8 miesięcy. Na okres trwania wakacji kredytowych nie jesteśmy zmuszeni do spłaty jakichkolwiek rat kapitałowo-odsetkowych, jedyną opłatą pozostaje składka na ubezpieczenie spłaty kredytowego zobowiązania.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż kredytobiorcy mogą zdecydować o tym w jaki sposób oraz które raty chcą zawiesić. Istnieje możliwość wyboru, która wygląda następująco:

  • zawieszenie dwóch rat – sierpień oraz wrzesień 2022 roku
  • zawieszenie dwóch wybranych przez siebie rat z czwartego kwartału 2022 roku
  • zawieszenie po jednej wybranej przez siebie racie z każdego kwartału 2023 roku

Aby skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych trzeba również spełnić kilka formalności. Kluczowe jest aby zaciągnięty kredyt hipoteczny był w polskiej walucie, przeznaczony był na osobiste cele mieszkaniowe, aby umowa była podpisana do dnia 30 czerwca 2022 roku oraz aby umowa kredytowa trwała dłużej niż pół roku po dniu 1 lipca 2022 roku.

Należyty wniosek o udzielenie wakacji kredytowych należy złożyć w ramach ustawy o finansowaniu społecznościowym w Getin Banku. Pamiętać należy o tym, że bank nie nalicza  żadnych prowizji lub dodatkowych odsetek związanych z zawieszeniem spłacania rat w ramach wakacji kredytowych.

W jaki sposób skorzystać z wakacji kredytowych w Getin Banku?

W przypadku standardowej oferty banku, odroczenie płatności jednej lub większej ilości raty wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz sporządzaniem stosownego aneksu do umowy kredytowej. W przypadku ustawowych wakacji nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata, a odpowiednio wypełniony wniosek należy złożyć w banku przed datą płatności kolejnej raty, bowiem zawieszeniu poddane mogą być jedynie raty których termin płatności dopiero będzie miał miejsce. Złożenie wniosku możliwe jest zarówno przez stronę internetową jak i w placówce stacjonarnej Getin Banku.

Odroczeniu płatności podlegają wyłącznie kredyty hipoteczne co oznacza, że prawie każdy kredyt hipoteczny możliwy jest do zawieszenia, a konkretniej odroczeniu ulega jego kapitałowo-odsetkowa część.

Kto i kiedy może złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytowych oraz jak długo jest on rozpatrywany?

Skorzystanie z wakacji kredytowych w sierpniu oraz wrześniu 2022 roku możliwe jest w terminie poprzedzającym płatność kolejnej raty. W kolejnych okresach możliwe jest złożenie wniosek na co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem kolejnego kwartału.
Wypełnienie wniosku jest stosunkowo proste i zależne od rodzaju posiadanie kredytu, a Getin Bank nie domaga się doręczenie dodatkowych papierów i dokumentów.

Obecnie dla banków sprawy związane z wakacjami kredytowymi są priorytetowe co oznacza, że wnioski rozpatrywane są tak szybko, jak to możliwe. Według przepisów instytucja bankowa ma 21 dni na rozpatrzenie wniosku, najczęściej jednak ten okres jest dużo krótszy, a z prawnego punktu widzenia, zazwyczaj nie istnieje możliwość odrzucenia wniosku.

Jak zawiesić spłatę rat kredytowych w Getin Banku?

Zawieszenia rat kredytowych najłatwiej dokonać przez internet. W tym celu logujemy się na nasze konto w bankowości elektronicznej Getin Banku, wybieramy zakładkę „Nowy wniosek” i wypełniamy, wpisując dane na temat danych osobowych kredytobiorcy, informacji dotyczących kredytu oraz informacji o okresie zawieszenie spłaty. Dodatkowo wypełnić należy oświadczenie o tym, że wniosek dotyczy kredytu hipotecznego zaciągniętego w celu własnych potrzeb mieszkaniowych. Oczywiście istnieje również możliwość wypełnienia wniosku i skorzystania z wakacji kredytowych w placówce stacjonarnej Getin Banku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie