Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Felietony Kredyty we frankach: zrozumieć przeszłość, wygrać przyszłość – przewodnik po polskim rynku kredytów hipotecznych w CHF

Kredyty we frankach: zrozumieć przeszłość, wygrać przyszłość – przewodnik po polskim rynku kredytów hipotecznych w CHF

dodał Bankingo

Wbrew pozorom nie wszystkie banki udzielały kredytów we frankach szwajcarskich, mimo popularności tego produktu. Faktycznie, wiele banków w swojej ofercie posiadało kredyty hipoteczne w CHF. Umowy kredytowe w każdym z banków zawierały nieco inne zapisy, stąd też obecnie postępowania przed sądami w zależności od banku, w jakim kredyt został zaciągnięty oraz od konkretnej umowy jest łatwiej lub trudniej podważyć.

Popularność kredytów frankowych

Od około 2000 roku kredyty we frankach stały się popularne na tyle, że w 2002 roku zadłużenie Polaków w tej walucie wyniosło ponad sześć miliardów franków. Był to zaledwie wstęp, bowiem w 2007 roku kredyty we frankach stanowiły 90% wszystkich kredytów hipotecznych i wyniosły aż 30,9 miliardów franków. Banki w odróżnieniu od kredytobiorców doskonale zdawały sobie sprawę z ryzyka, jakie kryło się w zadłużeniu we frankach. Mimo wszystko wiele z nich zdecydowało się na udzielanie kredytów frankowych nie chcąc odstawać od konkurencji i utrzymać się na rynku jako atrakcyjny bank dla klienta. Na wątpliwych zobowiązaniach korzystali praktycznie wszyscy, począwszy od banku, przez jego zarząd i pracowników (prowizje, obroty). W pewnym momencie czuć było klimat bańki, która musi pęknąć.

Banki posiadające w ofercie kredyty w CHF

Grono banków, które udzielały kredytów frankowych nie jest małe, a wśród nich znajduje się Getin Noble Bank, Bank Millenium, PKO BP, Raiffeisen Bank, mBank, Santander Consumer oraz Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas, Deutsche Bank, Bank BPH. Jak widać, koszyk banków jest dość pokaźny. Niektóre z nich na przestrzeni lat uległy fuzjom i przekształceniom, co jednak nie zmienia faktu, iż ponoszą odpowiedzialność za niewłaściwe zapisy w umowach kredytowych, które są dziś podstawą do dochodzenia nieważności umowy.

Banki, które nie uległy modzie na franka

Poza liczną grupą banków oferujących kredyty frankowe, znaleźć można również banki, które ich nie udzielały w ogóle. W tym gronie znajduje się UniCredit Bank oraz Credit Agricole. W tym miejscu warto też wskazać Bank Pekao, który w minimalnym stopniu miał związek z kredytami w CHF. Jednak uległo to zmianie głównie za sprawą przejęcia portfela Banku BPH w 2007 r. Ten ostatni jak najbardziej kredytów we franku udzielał bardzo chętnie.

Liderzy wśród banków udzielających frankowych kredytów

Nie każdy bank naciskał na klientów, by zadłużali się we frankach. Według statystyk, najwięcej kredytów frankowych zawarł PKO Bank Polski, na kwotę ponad 22 miliardów złotych. Niechlubne drugie miejsce zajął Bank Millenium, który udzielił aż 15 miliardów złotych kredytu we franku. Kolejno w rankingu znajduje się mBank oraz Getin Noble. Dla Getin Noble okazało się to gwoździem do trumny, bowiem masowe unieważnienie kredytów frankowych przyczyniło się do ogłoszenia upadłości banku. Warto podkreślić, iż mimo ugód zawartych z kredytobiorcami, wielu przewalutowań kredytów, a także spłacenia szeregu zobowiązań, nadal wiele kredytów frankowych jest aktywnych.

Z każdym bankiem da się wygrać

Bez względu na to, w którym banku został wzięty kredyt frankowy, istnieje możliwość unieważnienia umowy kredytu przed sądem. Oferujemy pomoc w przygotowaniu pozwu oraz dalszym postępowaniu. Dysponujemy bogatym doświadczeniem w sprawach frankowych, dzięki czemu z naszą kancelarią proces o unieważnienie kredytu w CHF można wygrać szybko, skutecznie i bez stresu. Korzystając z usług doświadczonej kancelarii prawnej, kredytobiorcy mają szansę na unieważnienie kredytu we frankach oraz otrzymanie odszkodowania za poniesione straty związane z niekorzystnymi zapisami w umowach kredytowych.

FAQ – KREDYTY WE FRANKACH w polskich bankach

1. Dlaczego kredyty we frankach szwajcarskich stały się tak popularne w Polsce?

Kredyty we frankach zyskały popularność ze względu na niższe oprocentowanie i atrakcyjne warunki dla kredytobiorców. Wielu Polaków decydowało się na takie kredyty, mając nadzieję na oszczędności w porównaniu z kredytami złotówkowymi.

2. Które banki udzielały kredytów we frankach szwajcarskich?

Do banków, które udzielały kredytów we frankach, należą m.in. Getin Noble Bank, Bank Millenium, PKO BP, Raiffeisen Bank, mBank, Santander Consumer, Santander Bank Polska, Bank PEKAO, BOŚ Bank, Bank Handlowy, BNP Paribas, Deutsche Bank i Bank BPH.

3. Które banki nie udzielały kredytów we frankach szwajcarskich?

UniCredit Bank oraz Credit Agricole to banki, które nie udzielały kredytów we frankach szwajcarskich. Bank Pekao również miał z nimi minimalny związek, aż do przejęcia portfela Banku BPH w 2007 r.

4. Które banki były liderami w udzielaniu kredytów we frankach?

Najwięcej kredytów frankowych zawarł PKO Bank Polski, na kwotę ponad 22 miliardów złotych. Drugie miejsce zajął Bank Millenium z 15 miliardami złotych kredytów we frankach. Kolejno w rankingu znajdują się mBank oraz Getin Noble.

5. Czy można unieważnić umowę kredytu we frankach szwajcarskich?

Tak, bez względu na to, w którym banku został wzięty kredyt frankowy, istnieje możliwość unieważnienia umowy kredytu przed sądem. Warto skonsultować się z prawnikami specjalizującymi się w tego rodzaju sprawach, aby poznać swoje prawa i możliwości.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie