Home Wiadomości Kredyty we frankach na tle decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE

Kredyty we frankach na tle decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE

dodał Bankingo

Od początku 2023 r. nastąpił dynamiczny wzrost liczby pozwów związanych z kredytami we frankach szwajcarskich (CHF) – zwanych potocznie sprawami frankowiczów. Ten trend wynika w dużej mierze z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. W połowie lutego zaprezentowana została opinia, zgodnie z którą banki nie mogą domagać się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej z powodu zawartych w niej nieuczciwych warunków. Ta perspektywa sprzyja frankowiczom, którzy po wygranej walce sądowej mogą zwrócić jedynie kwotę, którą pożyczyli, bez konieczności płacenia odsetek.

Rekordy liczby pozwów i wzrost ugód

Tylko w I kw. 2023 r. liczba pozwów dotyczących kredytów CHF gwałtownie wzrosła. Ośmiem największych banków, notowanych na giełdzie, odnotowało łącznie 83 tys. spraw skierowanych do sądu na koniec marca – o niemal 11 proc. więcej w porównaniu z końcem 2022 r. i aż 45 proc. więcej w porównaniu z końcem marca 2022 r.

PKO BP jest najczęściej pozywanym bankiem – ma największy portfel kredytów we frankach szwajcarskich i najwięcej klientów z tego segmentu (ponad 100 tys.). Z drugiej strony, pomimo rosnącej liczby pozwów, nadal obserwujemy wzrost liczby zawartych ugód – na koniec I kw. 2023 r. było ich łącznie ok. 57,3 tys.

Perspektywy dla frankowiczów i banków

Liczba pozwów jest większa niż liczba ugód i widać, że kredytobiorcy są coraz bardziej zainteresowani dochodzeniem swoich praw na drodze sądowej. Nadchodzący wyrok TSUE w czerwcu może dodatkowo motywować frankowiczów do weryfikacji swoich umów przed sądem.

Na koniec marca 2023 r. liczba mieszkaniowych kredytów w CHF spadła do 292,4 tys. z 364,7 tys. rok wcześniej – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Obserwując dynamikę tych zmian, można stwierdzić, że spłata kredytów frankowych, przewalutowanie ich na umowy złotowe, a także rosnące ryzyko prawne hipotecznych kredytów walutowych stają się coraz bardziej dominujące w strategiach zarówno kredytobiorców, jak i banków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie