Home Wiadomości Kredyty hipoteczne w bankach są coraz droższe

Kredyty hipoteczne w bankach są coraz droższe

dodał Andrzej Kozlowski

Dzisiejsza sytuacja gospodarcza sprawia, że wiele osób zmaga się z poczuciem niepewności. Wzrastająca inflacja doprowadza niemal do skokowego wzrostu cen w sklepach, w związku z czym podejmowane są różnorodne decyzje na szczeblu państwowym. Mowa w szczególności o podwyżkach stóp procentowych, które są regularnie zatwierdzane przez Radę Polityki Pieniężnej. Wspomniane działania doprowadzają m.in. do ciągłego wzrostu kosztów w związku z zaciągniętymi kredytami. Odnosi się to nie tylko do osób, które mają już zaciągnięte takie zobowiązanie, ale także ma swoje odniesienie w stosunku do tych, którzy chcieliby zaciągnąć kredyt. Pogarszającą się sytuację wyraźnie widać na rynku kredytów hipotecznych, gdzie dynamicznie zmieniająca się oferta banków sprawia, że nawet oprocentowanie z okresowo stałą stopą przekroczyło poziom 8%. Sprawdźmy jednak, jak wygląda najnowszy ranking kredytów hipotecznych. 

Jaki kredyt ze stałym oprocentowaniem, dodatkowymi produktami i 20-procentowym wkładem własnym?

Na wstępie weźmy pod uwagę kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem oraz dodatkowymi produktami. Co więcej, skorzystanie z przedstawionych propozycji będzie wymagało 20-procentowego wkładu własnego. Co więcej, dokonana zostanie kalkulacja zobowiązania w kwocie 480 tys. zł zaciągniętego na 25 lat.

PKO BP przoduje

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki należy stwierdzić, że na obecny moment najlepszą ofertę prezentuje PKO BP. Oferuje on kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 8,76% oraz marżą po okresie obowiązywania stałej stopy w wysokości 1,44%. Oznacza to, że zaciągając kredyt w wysokości 480 tys. zł i płacąc równą ratę, zadłużony będzie musiał przygotować się na comiesięczny koszt w wysokości 3568 zł. Całkowity koszt kredytu wyniesie 684 701 zł, co w rezultacie daje RRSO na poziomie 9,08%.

Nieznacznie droższy Alior Bank, jednak z niższym RRSO

Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny w dzisiejszych czasach powinniśmy zwrócić również uwagę na Alior Bank. Przy założonej kwocie kredytu na dany okres wysokość miesięcznej stałej raty wyniesie 3733 zł. Alior Bank oferuje nieco niższe oprocentowanie niż PKO BP. Spotkamy się tutaj z wartością 8,09%. Niestety, nieco wyższa jest marża po okresie obowiązywania stałej stopy, która wynosi 1,79%. Całkowity koszt kredytu to 689 043 zł, co daje RRSO na poziomie 8,93%.

ING Bank Śląski oraz Bank Millenium

Rozsądne jest również spojrzenie na ofertę banku ING. Spotkamy się tutaj z oprocentowaniem na poziomie 8,58%. Bank oferuje również marżę po okresie obowiązywania stałej stopy, która wynosi 1,65%. Zaciągając kredyt w ING Banku Śląskim należy przygotować się na ratę w wysokości 3882 zł oraz całkowity koszt kredytu w wysokości 691 243 zł, co daje RRSO na poziomie 9,24%.

W innych bankach już nieco drożej

Wymienione dotychczas oferty charakteryzowały się tym, że ich końcowa kwota nie przekraczała 700 tys. zł. Niestety, patrząc na ofertę innych banków nie jest już tak kolorowo. Wydaje się, że na obecny moment najdroższy jest Bank Pocztowy. Zaciągając w nim zobowiązanie w wysokości 480 tys. zł na 25 lat, kredytobiorca będzie musiał spłacić aż 856 574 zł, czyli niemal 200 tys. zł więcej niż w PKO BP. Nieco lepiej jest w mBanku, CITI Handlowym czy Credit Agricole, jednak nadal są to kwoty dużo wyższe niż u lidera rankingu.

Jaki kredyt ze stałym oprocentowaniem, bez dodatkowych produktów i 20-procentowym wkładem własnym?

Dla kontrastu następny ranking będzie zawierał niemal takie same wytyczne z tym wyjątkiem, że klient nie zdecyduje się na dodatkowe produkty. Pod uwagę weźmiemy również kwotę 480 tys. zł zaciągniętą na okres 25 lat. Która oferta okaże się w takim przypadku najlepsza?

PKO BP wciąż liderem

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu z dodatkowymi produktami czy nie, liderem w rankingu pozostaje bank PKO BP. W opisywanym wariancie uzyskamy RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania na poziomie 9,35%. Wyższe niż w poprzednim analizowanym będzie również oprocentowanie wynoszące 9,11% oraz marża po okresie obowiązywania stałej stopy, która kształtuje się na poziomie 1,79%. W rezultacie, kredytobiorca będzie musiał płacić stałą miesięczną ratę w wysokości 3678 zł, a łączny koszt kredytu wyniesie 715 102 zł. Wyraźnie widać, że w takim przypadku nawet najlepsza oferta nie pozwoli nam zejść poniżej 700 tys. zł. Niemniej jednak, wciąż jest to lepsza oferta niż w przypadku dodatkowych produktów w Banku Pocztowym.

PKO BP również v-ce liderem, ale BPS depcze mu po piętach

PKO BP zawiera również drugą, alternatywną ofertę, która okazała się być jedną z najlepszych. Na trzecim miejscu ze swoją propozycją wychodzi bank BPS. Zainteresowani mogą zaciągnąć w nim kredyt na 480 tys. zł godząc się na oprocentowanie w wysokości 8,19%, marżę 2,19% i RRSO 9,22%. Całokształt doprowadzi do tego, że kredytobiorca musi przygotować się na miesięczną ratę w wysokości 3765 zł oraz łączny koszt kredytu wynoszący 745 523 zł.

Im dalej w las, tym drożej

Patrząc na kolejne oferty należy stwierdzić, że będzie już tylko drożej. Najdroższy w rankingu okazał się być mBank, gdzie łączny koszt kredytu kształtuje się na poziomie 1 017 525 zł. Jest to zarazem jedyny bank, w którym kwota przekroczyła milion złotych. Nieco lepiej, choć wciąż drogo, jest w Banku Pocztowym oraz CITI Handlowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie