Home Wiadomości Klienci żądają 13,8 mld zł od instytucji finansowych: Jakie są szanse wygranej?

Klienci żądają 13,8 mld zł od instytucji finansowych: Jakie są szanse wygranej?

dodał Bankingo

Klienci instytucji finansowych zgłosili roszczenia o łącznej wartości 13,8 mld zł w 2022 roku, jak wynika ze sprawozdania Rzecznika Finansowego. Większość tych roszczeń, bo 12,8 mld zł, dotyczyła banków, firm pożyczkowych i domów maklerskich. Zakłady ubezpieczeń i fundusze emerytalne zostały pozwane na kwotę niespełna 1,1 mld zł.

W 2022 roku do sądów wpłynęło 85 tys. spraw przeciwko instytucjom finansowym, z czego 47,3 tys. dotyczyło rynku bankowo-kapitałowego. Średnia wartość roszczenia wynosiła 162,8 tys. zł, natomiast w przypadku banków i instytucji działających na rynku kapitałowym, średnia wartość sięgała prawie 339 tys. zł.

Sprawozdanie Rzecznika Finansowego nie wyjaśnia dokładnych przyczyn zaangażowania tak ogromnych kwot i liczby roszczeń. Można jednak przypuszczać, że rola frankowych spraw sądowych jest znacząca.

W porównaniu z rokiem 2021, klienci pozwali instytucje finansowe o około 5 tys. razy rzadziej, ale za to na większe kwoty. W 2021 r. wartość roszczeń wynosiła 9,9 mld zł, a w 2020 r. – 5,2 mld zł.

W 2022 r. klienci odnieśli sukces w sądach, zdobywając łącznie 788,5 mln zł w prawomocnych wyrokach. W 2021 r. było to 440,3 mln zł.

Co do ilości odrzuconych spraw, sprawozdanie Rzecznika Finansowego informuje: „Spośród rozpatrzonych w 2022 r. reklamacji, zarzuty klientów zostały uznane w całości lub w części w 53 proc. spraw, przy czym podmioty rynku bankowo-kapitałowego uznawały reklamacje częściej (58 proc.) w stosunku do podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego (27 proc.)”. Odsetek reklamacji, w których instytucje finansowe przyznawały rację klientom, był zbliżony do roku poprzedniego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie