Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

dodał Anna Wrona

Wakacje kredytowe to program rządowy, który wejdzie oficjalnie w życie 29 lipca 2022 roku. Ustawa ta gwarantuje klientom banków zawieszenie spłat rat kredytów już od przyszłego miesiąca. Z tego powodu kredytobiorcy, którzy wyrażają chęć skorzystania z tej możliwości, powinni zapoznać się z dokładnymi wytycznymi składania wniosków. Co warto wiedzieć o ustawie gwarantującej wakacje kredytowej? W jaki sposób można się ubiegać o zawieszenie raty kredytu?

Zapowiadane od wielu miesięcy ustawowe wakacje kredytowe już wkrótce będą oficjalnie obowiązywały w polskim prawie. Dnia 14 lipca bieżącego roku w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które umożliwia kredytobiorcom możliwość ubiegania się o zawieszenie konieczności spłaty rat kredytu.

Ze względu na dwutygodniowy okres przejściowy pomiędzy opublikowaniem ustawy a wejściem prawa w życie, klienci banków dopiero 29 lipca będą mogli składać stosowne wnioski. Wakacje kredytowe umożliwiają przesunięcie kredytowania łącznie ośmiu rat w 2022 i 2023 roku. Z racji faktu, że ustawa uzyska moc prawną w ostatnich dniach miesiąca, osoby ubiegające się o przesunięcie sierpniowej raty powinny zapoznać się wcześniej z warunkami banków.

Wniosek o zawieszenie raty – Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Krótkie terminy sprawiają, że kredytobiorcy będą musieli się pospieszyć ze składaniem właściwych pism. Wakacje kredytowe obejmują wyłącznie osoby, które spłacają kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom. Warto jednak zaznaczyć, że udział w tym programie przysługuje tylko osobom, które posiadają nieruchomość do własnych potrzeb mieszkaniowych, która została sfinansowana z funduszu kredytowego.

Nie dotyczy to zatem mieszkań przeznaczonych na wynajem. Jest to jedyny warunek niezbędny do wypełnienia – wakacje kredytowe przysługują bowiem kredytobiorcom spłacającym kredyt hipoteczny zarówno na zmiennym, jak i stałym oprocentowaniu.

Istotne znaczenie ma również fakt, że przyjęcie wniosku o zawieszenie płatności raty przysługuje każdej osobie. Nie ma zatem obowiązku oczekiwania na ostateczną decyzję banku, jeżeli sam wniosek zostanie wypełniony w sposób prawidłowy. Pismo powinno bowiem zawierać oświadczenie, które będzie potwierdzało znaczenie konkretnej nieruchomości w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. To zdecydowanie najważniejszy aspekt związany z ubieganiem się o przyznanie wakacji kredytowych.

Według rzeczonej ustawy każdy bank będzie miał obowiązek ustosunkowania się do wniosku maksymalnie w przeciągu trzech tygodni od momentu otrzymania formularza. W rzeczywistości pozytywna odpowiedź banku to jedynie formalność, która nie jest obowiązkowa do aktywowania zawieszenia najbliższej spłaty kredytu hipotecznego.

Z tego powodu brak informacji zwrotnej nie jest przeszkodą do zgodnego z prawem przesunięcia danej płatności. Warto pamiętać jednak, że każde zawieszenie raty wymaga złożenia osobnego wniosku. Z tego powodu wniosek o ustawowe wakacje kredytowe powinno zostać wypełniony przed każdym miesiącem spłaty.

Ściśle określony jest również termin, który może zostać objęty zawieszeniem. W przypadku 2022 roku jest to czas od 1 sierpnia do 30 września oraz od 1 października do końca roku – jest to równoznaczne z opóźnieniem płatności o dwa miesiące w każdym przypadku. Nieco inne zasady obowiązują w 2023 roku. Wówczas kredytobiorca będzie mógł ubiegać się o wakacje od rat kredytu hipotecznego czterokrotnie. Jedynym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest fakt, że wniosek taki może zostać złożony jeden raz na każdy kwartał.

W każdym z tych przypadku miesiące płatności zostają przesunięte na koniec okresu kredytowania. Każdy kredytobiorca może zatem wydłużyć ten czas o osiem miesięcy – banki wówczas nie naliczają odsetek i nie pobierają rat w okresie zawieszenia.

Kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Zgodnie z ustawą o wakacjach kredytowych banki mają obowiązek umożliwić kredytobiorcom składanie odpowiednich wniosków najwcześniej 29 lipca 2022 roku, a najpóźniej ostatniego dnia miesiąca. Klienci powinny zyskać bowiem odpowiednią ilość czasu, aby formularze te wypełnić w sposób poprawny.

W przypadku PKO Banku Polskiego kredytobiorcy zyskają możliwość składania pism 29 lipca. Oznacza to, że każdy klient, który będzie wnioskował o zawieszenie płatności kredytowej, będzie miał na to kilka dni. Przesunięcie płatności z sierpnia na koniec okresu kredytowego będzie również możliwe w przypadku osób, które wniosek ten złożą 1 sierpnia. Inna sytuacja dotyczy kredytobiorców, którzy spóźnią się o jeden dzień – wówczas wakacje kredytowe będą obowiązywały dopiero od następnego miesiąca, czyli w tym przypadku od września.

Podobnie ma być w przypadku Banku Pekao – możliwość składania wniosków ma zostać uruchomiona 29 lipca 2022 roku. Kredytobiorcy, którzy wypełnią formularz w dniu pobrania raty otrzymają zwrot całej sumy. Wnioski będzie można wypełnić zarówno w stacjonarnych oddziałach banku, jak i z poziomu aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.

Santander Bank Polska umożliwi składanie wniosków również od 29 lipca. Ostateczny termin wysłania formularza to dzień spłaty kredytu – oznacza to, że jeśli termin płatności przypada na 1 sierpnia, to ten dzień jest wówczas ostatecznym terminem złożenia wniosku.

Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku mBanku. Wniosek należy wypełnić najpóźniej do dnia, który jest określony jako termin płatności. Oznacza to, że może to być nawet 2 sierpnia – wszystko zależy od indywidualnych warunków umowy.

ING Bank Śląski wnioski będzie przyjmować od 29 lipca. Kredytobiorcy mogą złożyć dokument przez stronę internetową lub podczas wizyty w oddziale. Warunkiem stawianym przez ten bank jest konieczność złożenia wniosku dzień przed planowaną płatnością.

W BNP Paribas Bank klienci mogą składać wnioski od 29 lipca włącznie. Do tego celu należy wykorzystać system GOonline. Formularz powinien zostać wypełniony w dniu płatności raty kredytu.

Bank Millenium umożliwi składanie wniosków dopiero od 1 sierpnia. Kredytobiorcy są zobowiązani do wypełnienia dokumentu najpóźniej do godziny 19:00 w dniu, w którym rata jest opłacana. Czynność ta jest możliwa do wykonania z poziomu strony internetowej lub w oddziale banku.

Alior Bank umożliwi złożenie wniosków internetowych 29 lipca. Zawieszeniu będą ulegały również raty, które są pobierane w dniu wypełnienia i wysłania takiego dokumentu.

W Getin Noble Bank dokument będzie mógł zostać wypełniony już 29 lipca. Wnioski powinny być składane przynajmniej jeden dzień przed planowym pobraniem raty kredytu.

Rządowe wakacje kredytowe – zalety i wady

Wakacje kredytowe to opcja, która jest korzystna przede wszystkim dla klientów. Okres zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego podczas wakacji jest dużą oszczędnością pieniędzy w czasie wyjazdów i letnich wycieczek. Niektórzy z kredytobiorców obawiali się jednak odnotowania zawieszenia rat w Biurze Informacji Kredytowej. Status tej sprawy nie jest jeszcze jasny, jednak dominuje przekonanie o tym, że wykorzystanie opcji wakacji kredytowej nie wpłynie negatywnie w przyszłości na spadek zdolności kredytowej klientów banków.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie