Wiele osób w Polsce zaciągnęło kredyty we frankach szwajcarskich, przyciągniętych niskimi stopami procentowymi w Szwajcarii. Jednakże, w ostatnich latach raty frankowiczów znacząco wzrosły czemu winny był wzrost kurs waluty ale także wzrost stóp procentowych w Szwajcarii.W tym artykule dowiemy się, jak bardzo wzrosną raty kredytu we frankach szwajcarskich w 2023 roku i jakie są prognozy na ten temat.
Spis treści:
Aktualne dane dotyczące inflacji
W sierpniu 2022 roku inflacja konsumencka (CPI) w Szwajcarii wyniosła 1,6 proc. rok do roku, utrzymując się na tym samym poziomie co w lipcu. Chociaż odczyt był nieco wyższy od prognoz, które zakładały spadek do 1,5 proc., nadal wskazuje na stabilność inflacji w kraju. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 0,2 proc., zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli ten wzrost byłby „zannualizowany”, oznaczałoby to roczną inflację na poziomie około 2,4 proc.
Ekonomiści szacują, że inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen energii, paliw i żywności, spadła do 1,5 proc. rok do roku z 1,7 proc. Jest to dobry znak, który wskazuje na kontrolę wewnętrznej presji inflacyjnej.
Polityka pieniężna w Szwajcarii
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) ustalił cel inflacji na poziomie 2 proc. W ostatnim posiedzeniu w czerwcu, bank podniósł stopy procentowe o 0,25 pkt proc. do 1,75 proc., co jest najwyższym poziomem od 14 lat. Stopa procentowa była stopniowo podnoszona od czerwca 2022 roku, kiedy to wynosiła -0,75 proc. Całkowita podwyżka w tym cyklu wyniosła 3,50 pkt proc.
Najbliższe posiedzenie SNB zaplanowano na 21 września. Decyzja w sprawie kosztu pieniądza może mieć duże znaczenie dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich w Polsce. W czerwcu prezydent SNB, Thomas Jordan, wyraził przekonanie, że konieczne będą dalsze zaostrzenia polityki pieniężnej, mimo że inflacja osiągnęła już cel. Ekonomiści przewidują, że inflacja utrzyma się na poziomie celu do 2025 roku, pomimo oczekiwanych podwyżek czynszów i cen energii elektrycznej.
Prognozy dotyczące stóp procentowych
Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga, istnieje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 0,25 pkt proc. we wrześniu. Jednak zakłady rynkowe szacują to prawdopodobieństwo na poniżej 50 proc.
Od początku lipca nie pojawiła się publiczna wypowiedź żadnej osoby odpowiedzialnej za ustalanie stóp procentowych, co utrudnia ekonomistom dokładne prognozowanie decyzji.
Niektórzy analitycy sugerują, że prawdopodobieństwo dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej spadło. Duża różnica w stopach procentowych między Szwajcarią a Europejskim Bankiem Centralnym daje Szwajcarom pewną elastyczność, jeśli chodzi o podwyżki.
Wpływ na raty kredytu we frankach szwajcarskich
Wzrost stóp procentowych ma bezpośredni wpływ na raty kredytu we frankach szwajcarskich.Zaciągając kredyt w tej walucie, osoby korzystają z niższych stóp procentowych, jednak gdy stopy rosną, raty również zaczynają wzrastać.
Część ekspertów uważa, że przyszłe podwyżki stóp procentowych będą miały ograniczony wpływ na raty kredytu we frankach szwajcarskich. Wysoka różnica między stopami procentowymi Szwajcarii a Polskią oraz innymi krajami UE może skutkować mniejszymi podwyżkami w przypadku kredytów walutowych.
Wzrost rat kredytu we frankach szwajcarskich
Obecnie trudno dokładnie przewidzieć, o ile wzrosną raty kredytu we frankach szwajcarskich w 2023 roku.Jednakże, wzrost stóp procentowych w ostatnich latach wskazuje na możliwość wzrostu rat.
Ważne jest zrozumienie, że wysokość wzrostu raty zależy od kilku czynników, takich jak wysokość kredytu, okres kredytowania oraz stopa procentowa. Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich powinny monitorować sytuację na rynku i być przygotowane na potencjalne wzrosty rat.
Alternatywne opcje dla kredytów we frankach szwajcarskich
Dla osób obawiających się wzrostu rat kredytu we frankach szwajcarskich, istnieje kilka alternatywnych opcji. Jedną z nich jest pozwanie banku o unieważnienie kredytu we frankach i dołączenie do grupy już przeszło 140.000 frankowiczów którzy procesują się w sądach. Wraz z pozwaniem banku można złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, który jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd sprawi, że nie trzeba będzie regulować już rat kredytu.
Warto jednak dokładnie przeanalizować koszty i korzyści związane z taką decyzją oraz skonsultować się z profesjonalistą.