Home Edukacja Jak rozpoznać, że kredyt we frankach jest kredytem denominowanym?

Jak rozpoznać, że kredyt we frankach jest kredytem denominowanym?

dodał Bankingo

Kredyty denominowane są to kredyty, które są zaciągane w jednej walucie, ale spłacane w innej walucie, zazwyczaj krajowej. W przypadku kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, zaciągnięte zostały one przez wiele osób w Polsce, ze względu na niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów złotówkowych. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać, czy dany kredyt jest kredytem denominowanym. Poniższy artykuł przedstawia główne cechy tego rodzaju kredytów.

Czym charakteryzuje się kredyt denominowany?

  1. Waluta kredytu

Pierwszym i najbardziej oczywistym wskaźnikiem kredytu denominowanego jest waluta, w której został on zaciągnięty. W przypadku kredytów we frankach szwajcarskich, oznacza to, że kwota kredytu jest wyrażona w tej walucie. Wybór waluty kredytu związany jest z niższym oprocentowaniem w porównaniu do kredytów złotówkowych.

  1. Spłata w walucie krajowej

Kolejną cechą kredytów denominowanych jest fakt, że są one spłacane w walucie krajowej, w tym przypadku w złotówkach. Oznacza to, że wysokość rat kredytu może ulec zmianie w związku z wahaniem kursu walut. Spłata kredytu denominowanego może być więc obarczona ryzykiem kursowym, które związane jest z możliwością zmiany wartości waluty kredytu w stosunku do waluty spłaty.

  1. Zmiana kursu walut

W przypadku kredytów denominowanych, zmiana kursu walut może wpłynąć na wysokość rat kredytowych. Jeśli kurs waluty kredytu wzrośnie w stosunku do waluty spłaty, rata kredytu zwiększy się. Dlatego ważne jest, aby osoby spłacające kredyt denominowany śledziły zmiany kursu walut i były świadome tego, jak wpłynie to na ich zobowiązania.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie