Kredyty denominowane są to kredyty, które są zaciągane w jednej walucie, ale spłacane w innej walucie, zazwyczaj krajowej. W przypadku kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, zaciągnięte zostały one przez wiele osób w Polsce, ze względu na niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów złotówkowych. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać, czy dany kredyt jest kredytem denominowanym. Poniższy artykuł przedstawia główne cechy tego rodzaju kredytów.
Czym charakteryzuje się kredyt denominowany?
- Waluta kredytu
Pierwszym i najbardziej oczywistym wskaźnikiem kredytu denominowanego jest waluta, w której został on zaciągnięty. W przypadku kredytów we frankach szwajcarskich, oznacza to, że kwota kredytu jest wyrażona w tej walucie. Wybór waluty kredytu związany jest z niższym oprocentowaniem w porównaniu do kredytów złotówkowych.
- Spłata w walucie krajowej
Kolejną cechą kredytów denominowanych jest fakt, że są one spłacane w walucie krajowej, w tym przypadku w złotówkach. Oznacza to, że wysokość rat kredytu może ulec zmianie w związku z wahaniem kursu walut. Spłata kredytu denominowanego może być więc obarczona ryzykiem kursowym, które związane jest z możliwością zmiany wartości waluty kredytu w stosunku do waluty spłaty.
- Zmiana kursu walut
W przypadku kredytów denominowanych, zmiana kursu walut może wpłynąć na wysokość rat kredytowych. Jeśli kurs waluty kredytu wzrośnie w stosunku do waluty spłaty, rata kredytu zwiększy się. Dlatego ważne jest, aby osoby spłacające kredyt denominowany śledziły zmiany kursu walut i były świadome tego, jak wpłynie to na ich zobowiązania.