Home Finanse Jak dokonać zakupu mieszkania i darowizny w jednym akcie notarialnym?

Jak dokonać zakupu mieszkania i darowizny w jednym akcie notarialnym?

dodał Bankingo

Zakup mieszkania oraz dokonanie darowizny to dwie różne transakcje, które zazwyczaj wymagają oddzielnych formalności i dokumentów. Jednak czy możliwe jest połączenie tych dwóch czynności w jednym akcie notarialnym? Czy istnieje wymóg zaświadczenia organu podatkowego w przypadku takiego połączenia? W tym artykule przyjrzymy się tej kwestii i przedstawimy odpowiedzi na te pytania.

Umowy darowizny w jednym akcie notarialnym

Często zdarza się, że osoba chce przekazać nieruchomość swojemu dziecku, a następnie dziecko chce przekazać tę nieruchomość innemu członkowi rodziny. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy można dokonać obu umów darowizny w jednym akcie notarialnym.

Zgodnie z interpretacją indywidualną udzieloną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, możliwe jest przeprowadzenie obu umów darowizny w jednym akcie notarialnym, bez konieczności przedkładania zaświadczenia organu podatkowego, o którym mowa w art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że nie ma obowiązku uzyskiwania takiego zaświadczenia przy umowie darowizny zawieranej pomiędzy dwoma kolejnymi beneficjentami.

Interpretacja indywidualna

W interpretacji indywidualnej stwierdzono, że brak konieczności przedkładania zaświadczenia organu podatkowego w przypadku umowy darowizny zawartej w jednym akcie notarialnym jest prawidłowy. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r., notariusz jako płatnik podatku od spadków i darowizn sam ustala, czy podatek się należy i jaka jest jego wysokość. W przypadku umowy darowizny zwolnionej od podatku, notariusz nie jest zobowiązany do przedkładania zaświadczenia organu podatkowego.

Zwolnienie od podatku

Warto zaznaczyć, że umowa darowizny zawarta między dwoma kolejnymi beneficjentami w jednym akcie notarialnym może być zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to ma na celu ochronę interesów majątkowych członków najbliższej rodziny, ze względu na ich szczególne powiązania osobiste i rodzinne.

Rolą notariusza

Notariusz, jako płatnik podatku od spadków i darowizn, ma obowiązek ustalić, czy w konkretnym przypadku podatek od darowizny się należy i jaka jest jego wysokość. W przypadku umowy darowizny zwolnionej od podatku, notariusz nie musi przedkładać zaświadczenia organu podatkowego.

Podsumowanie

Dokonanie zakupu mieszkania i darowizny w jednym akcie notarialnym jest możliwe i nie wymaga przedkładania zaświadczenia organu podatkowego. W przypadku umowy darowizny zawartej między dwoma kolejnymi beneficjentami, notariusz jako płatnik podatku od spadków i darowizn sam ustala, czy podatek się należy i jaka jest jego wysokość. Jeśli umowa darowizny jest zwolniona od podatku, notariusz nie jest zobowiązany do przedkładania zaświadczenia organu podatkowego. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku warto skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, aby upewnić się, że wszystkie formalności zostały spełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Ta strona udostępnia jedynie informacje ogólne i nie stanowi porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek działań lub decyzji związanych z zakupem mieszkania lub dokonaniem darowizny, zawsze skonsultuj się z odpowiednim specjalistą prawnym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie