Home Wiadomości Inwestorzy tracą miliard dolarów na shortowaniu europejskich banków w kwietniu

Inwestorzy tracą miliard dolarów na shortowaniu europejskich banków w kwietniu

dodał Anna Wrona

Inwestorzy, którzy postawili na spadek wartości europejskich banków, mają spore straty w kwietniu, gdyż sektor odzyskał równowagę po gwałtownym upadku Credit Suisse. Oczekiwania na silne wyniki kwartalne wpłynęły na wzrost wartości akcji.

Inwestorzy, którzy zakładali dalszy spadek cen akcji w sektorze, stracili szacunkowo miliard dolarów w tym miesiącu, jak podaje firma analityczna Ortex. Tymczasem w marcu zarobili 2,7 miliarda dolarów, co było największym zyskiem na shortowaniu europejskich banków w ciągu ponad roku.

Indeks akcji STOXX European banks wzrósł nawet o 18% w stosunku do wartości z końca marca. Włoski UniCredit , jeden z najbardziej shortowanych banków według Ortex i S&P Global Market Intelligence, wzrósł od tego czasu o 35%, osiągając najwyższy poziom od 2016 roku.

„Podwyżki stóp procentowych znacznie zwiększyły dochody odsetkowe, które na razie nie spadną. To jeszcze nie czas na wykluczanie sektora finansowego z portfela inwestycyjnego,” mówi Carlo Franchini, dyrektor ds. klientów instytucjonalnych w Banca Ifigest w Mediolanie.

Zaledwie kilka tygodni temu, w szczytowym okresie kryzysu bankowego, rynki spodziewały się głębokiego kryzysu i nawet możliwości obniżenia stóp procentowych przez banki centralne.

Napięcie ustąpiło, a inwestorzy ponownie uwzględniają kolejne podwyżki stóp, co pomogło akcjom banków, ale zaskoczyło krótkosprzedażowców i innych inwestorów, którzy ograniczyli swoje zaangażowanie w sektorze.

„Banki nie odzwierciedlały dotychczas pozytywnego wpływu stóp procentowych, mają znacznie silniejsze podstawy kapitałowe niż w innych okresach słabości gospodarczej, dlatego Europejski Bank Centralny nadal zatwierdza programy wykupu akcji,” mówi James Rutland, zarządca funduszy w Invesco w Londynie, który ma największą nadwagę w sektorze finansowym.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie