Home Wiadomości Inflacja w USA i jej wpływ na Polską walutę – nowe prognozy

Inflacja w USA i jej wpływ na Polską walutę – nowe prognozy

dodał Bankingo

Amerykańska inflacja wywołała burzę na rynkach finansowych, gdyż przyspieszyła do 3,7 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, kiedy wynosiła 3,2 proc. To wyższy wynik od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się 3,6 proc. Jednakże, spadła inflacja bazowa, z 4,7 proc. do 4,3 proc., co zgodne jest z prognozami. Ten drugi wskaźnik daje rynkowi pewność, że stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu Fed pozostaną bez zmian. Wydaje się, że inflacja w USA jest już bliska opanowania.

Wzrost inflacji a decyzje RPP

Inflacja w USA ma również wpływ na Polskę. Obecnie polskie stopy procentowe są tylko o 0,5-0,75 pkt proc. wyższe od amerykańskich. Prezes NBP, Adam Glapiński, podkreślał na ostatniej konferencji, że nasze stopy muszą być wyższe niż w przypadku Fed lub EBC. Ten czynnik może powstrzymać Radę przed dalszym obniżaniem stóp w tym roku. Kolejne cięcie stóp procentowych byłoby możliwe dopiero w czerwcu, ewentualnie można by liczyć na cięcie o 0,25 pkt proc. w międzyczasie.

Brak podwyżki stóp w USA oznacza również mniejszą presję na umocnienie dolara. Kapitał krotkoterminowy traci zachętę do przenoszenia środków w kierunku amerykańskich obligacji. W rezultacie, polski złoty umacnia się w stosunku do dolara, choć wcześniej stracił na wartości.

Ceny paliw a inflacja

Wzrost inflacji w USA jest spowodowany głównie podwyżkami cen paliw. Ceny benzyny podrożały o 10,6 proc., a oleju napędowego o 9,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. W skali roku, ceny benzyny są jednak niższe o 3,3 proc., a ceny oleju napędowego o 14,8 proc. Natomiast ceny gazu potaniały o 16,5 proc. w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku.

Największy wpływ na wzrost inflacji w USA miały również usługi transportowe, których ceny wzrosły o 10,3 proc. w skali roku. Wzrosły również opłaty za mieszkanie o 7,3 proc. oraz ceny restauracyjne o 6,5 proc.

Wpływ inflacji na Polskę

Wzrost inflacji w USA ma bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. Obecnie polskie stopy procentowe są już tylko nieznacznie wyższe od amerykańskich, co może wpłynąć na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jednakże, prezes NBP podkreśla, że nasze stopy muszą być wyższe z natury. To oznacza, że Rada może powstrzymać się przed dalszymi obniżkami stóp w tym roku. Kolejne obniżki mogłyby nastąpić dopiero w czerwcu, ale możliwe jest również cięcie o 0,25 pkt proc. w międzyczasie.

Brak podwyżki stóp procentowych w USA oznacza również, że polski złoty nie będzie pod presją umocnienia w stosunku do dolara. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, gdyż umocnienie złotego może wpływać negatywnie na eksport i konkurencyjność polskich firm.

Perspektywy na przyszłość

Wzrost inflacji w USA i jego wpływ na Polskę budzą wiele spekulacji na rynkach finansowych. Obecnie rynek kontraktów terminowych na giełdzie w Chicago ocenia, że na najbliższym posiedzeniu FOMC stopy procentowe nie zostaną zmienione. Jednakże, prognozy na kolejne podwyżki stóp w USA są coraz bardziej niepewne. Obecnie tylko 39 proc. rynku spodziewa się podwyżki stóp w listopadzie, a większość rynku (53,3 proc.) uważa, że stopy pozostaną niezmienione po grudniu. Z kolei 5 proc. rynku przewiduje obniżkę stóp w styczniu, a 19,4 proc. w marcu. Większość rynku spodziewa się pierwszej obniżki stóp w czerwcu przyszłego roku.

Wnioski na temat wpływu inflacji w USA na Polskę są jeszcze trudne do wyciągnięcia. Jednakże, obecne dane wskazują na to, że polskie stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez najbliższe miesiące, a dalsze decyzje RPP będą zależne od sytuacji na rynkach finansowych i globalnej gospodarki.

Podsumowanie

Wzrost inflacji w USA ma bezpośredni wpływ na Polskę. Obecnie polskie stopy procentowe są tylko nieznacznie wyższe od amerykańskich, co może wpłynąć na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Brak podwyżki stóp w USA oznacza również mniejszą presję na umocnienie złotego w stosunku do dolara. Wzrost inflacji w USA jest głównie spowodowany podwyżkami cen paliw, ale wpływają na niego również wzrost cen usług transportowych, opłat za mieszkanie i ceny restauracyjne.

Prognozy na przyszłość są jeszcze niepewne, ale obecnie rynek oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu FOMC stopy procentowe w USA pozostaną bez zmian. Polskie stopy procentowe również mają szansę pozostać na obecnym poziomie, ale dalsze decyzje RPP będą zależne od sytuacji na rynkach finansowych i globalnej gospodarki.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie