Home Wiadomości Inflacja w Polsce: Przegląd i prognoza na wrzesień

Inflacja w Polsce: Przegląd i prognoza na wrzesień

dodał Bankingo

Inflacja jest jednym z kluczowych czynników ekonomicznych, które budzą wiele emocji. W ostatnich tygodniach dyskusja na ten temat osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe, tłumacząc to spadkiem tempa wzrostu cen. Chociaż inflacja wciąż pozostaje wysoka, analitycy banku Santander przewidują, że wrześniowy wskaźnik inflacji w Polsce będzie już najprawdopodobniej jednocyfrowy.

Skutki inflacji w Polsce

Inflacja to zjawisko, które prowadzi do spadku siły nabywczej krajowej waluty. Zmienia się ona pod wpływem wzrostu cen w gospodarce. W sierpniu wskaźnik inflacji CPI wyniósł 10,1% rok do roku, wskazując na spowolnienie tempa wzrostu cen w porównaniu do lipca, kiedy wynosiła 10,8%. Pytanie, czy wrześniowy odczyt inflacji będzie już jednocyfrowy?

Prognoza na wrzesień

Według ekspertów banku Santander, wrześniowa inflacja w Polsce będzie najprawdopodobniej jednocyfrowa. Ich prognoza na wrześniowy CPI wynosi 8,7% rok do roku, podczas gdy konsensus rynkowy jest nieco niższy, wynoszący 8,5% r/r. Różnica w prognozach może wynikać z różnic w szacowanej skali spadku cen paliw i uwzględnienia przez GUS zmian w prawie dotyczących ceny i limitu zużycia prądu. Wpływ na inflację będą mieć również darmowe leki oraz wrześniowy zastrzyk gotówki w postaci 14. emerytury, który może wywołać reakcję cenową w niektórych obszarach.

Anomalie na polskich stacjach paliw

Warto zauważyć, że na polskich stacjach paliw obserwuje się anomalie, które mogą wpływać na inflację. Paliwo w Polsce jest na tyle tanie, że mieszkańcy krajów sąsiednich organizują masową turystykę paliwową. To może mieć wpływ na ogólny wskaźnik inflacji w kraju.

Wpływ inflacji na stopy procentowe

Eksperci banku Santander zastanawiają się również, czy spadek inflacji będzie wystarczający, aby Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła stopy procentowe. Ich zdaniem, w świetle ostatniej komunikacji płynącej z NBP, istnieje prawdopodobieństwo, że stopy zostaną obniżone, choć tym razem o mniejszy niż dotychczasowy 75 punktów bazowych.

Turcja stawia na walkę z inflacją

Inflacja to nie tylko problem Polski. Inne kraje również borykają się z tym zjawiskiem. Przykładem jest Turcja, która podejmuje działania mające na celu zmniejszenie inflacji. Stopy procentowe w tym kraju zostaną podniesione w celu ograniczenia wzrostu cen.

Inflacja w Polsce nadal pozostaje istotnym czynnikiem dla gospodarki. Jednak prognozy banku Santander wskazują, że wrześniowy wskaźnik inflacji będzie najprawdopodobniej jednocyfrowy. Wpływ na to będą miały różne czynniki, takie jak spadek cen paliw i wprowadzenie 14. emerytury. Zmniejszenie inflacji może również wpłynąć na decyzje dotyczące stóp procentowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie