Home Wiadomości Inflacja w Europie – Polska na podium

Inflacja w Europie – Polska na podium

dodał Anna Wrona

Inflacja w Europie nie daje za wygraną, zamiast spadać, w wielu krajach rośnie. Polska może się pochwalić spadkiem inflacji w kwietniu w porównaniu do marca, jednak wciąż pozostaje na trzecim miejscu na europejskim podium, przegrywając jedynie z Turcją i Węgrami.

Węgry z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej

Węgry odnotowały inflację na poziomie 24% rdr, z malejącym o zaledwie 1,2 punktu procentowego w kwietniu. Głównym powodem utrzymania wysokiej inflacji na Węgrzech są ceny żywności, z produktami mlecznymi, masłem, wypiekami i alkoholem notującymi najwyższe wzrosty.

Polska na trzecim miejscu w Europie

W Polsce, średni wzrost cen wyniósł 14,7% rdr w kwietniu, co jest drugim najwyższym wskaźnikiem we Wspólnocie i trzecim w Europie. Na kontynencie europejskim, tylko Turcja ma wyższą inflację, osiągającą 43,68% rdr.

Wzrost inflacji w niektórych krajach

Warto zwrócić uwagę, że niektóre kraje odnotowały wzrost inflacji zamiast spadku. W Hiszpanii i Holandii inflacja wzrosła o 0,8 punktu procentowego od marca do odpowiednio 4,1% i 5,2% w kwietniu, we Włoszech o 0,7 punktu procentowego do 8,3%, a w Austrii o 0,6 punktu procentowego do 9,8%.

Niemiecka inflacja prawie bez zmian

Niemcy doświadczyły nieznacznego spadku inflacji, o zaledwie 0,2 punktu procentowego, do 7,2% w kwietniu. Podobnie jak na Węgrzech, decydującymi czynnikami były ceny żywności, energii elektrycznej i gazu.

Podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny

Trend wzrostu inflacji w krajach, które do tej pory mogły pochwalić się niższymi wzrostami cen, sugeruje, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych. W ostatni czwartek stopy procentowe zostały podniesione o 0,25 punktu procentowego.

W obliczu nieustającej inflacji w Europie, Polska utrzymuje się na europejskim podium. Jednak warto śledzić zmiany inflacji w poszczególnych krajach, aby lepiej zrozumieć wpływ inflacji na gospodarkę europejską i globalną.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie