Home Wiadomości Ile ugód z Frankowiczami podpisało PKO BP?

Ile ugód z Frankowiczami podpisało PKO BP?

dodał Andrzej Kozlowski

Sytuacja Frankowiczów jest coraz trudniejsza – na świecie szaleje inflacja, kurs franka szwajcarskiego rośnie w górę i bardzo zawyża wartość finalnych rat kredytowych. Konsumenci tracą nieraz całe swoje oszczędności, a wysokość zobowiązania nie maleje. Aby temu zaradzić i uniknąć rozwiązania problemu na drodze sądowej, banki – w tym gigant PKO BP – zaczęły proponować ugody ułatwiające sytuację kredytobiorców. Wielu klientów w ostatnim czasie przyjęło propozycję porozumienia od banku PKO BP – ilu ich jest i dlaczego zdecydowali się na taki krok?

Co oferuje PKO BP w ramach ugody dla Frankowiczów?

Bank PKO BP to instytucja, która jako jedna z pierwszych proponowała takie rozwiązania klientom. Początkowo ugodą była możliwość odfrankowienia kredytu, czyli traktowania go tak, jakby od początku był to kredyt złotówkowy. Wobec tego bank obliczał jego wartość od nowa i naliczał raty zgodnie z innymi zasadami, na podstawie swojej marży i średniego krajowego oprocentowania (zmiennego zależnie od różnych warunków).

Taka forma ugody od banku PKO BP kształtowana była w oparciu o zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego i pozwalała na obniżenie wysokości pierwotnie zaciągniętego kapitału, więc niosła jakieś korzyści dla kredytobiorców. Później też PKO BP opracował dodatkowe korzyści dla Frankowiczów, dzięki czemu jeszcze więcej klientów zgodziło się na zawarcie porozumienia.

Ilu Frankowiczów zdecydowało się na ugodę z PKO BP?

Okazało się, że wielu konsumentów skusiło się na ofertę przedstawioną przez bank PKO BP w ramach ugody. Nie każdy kredytobiorca bowiem ma możliwości czy chęci na toczenie batalii sądowej, która może potrwać wiele miesięcy. Zazwyczaj też ugodą interesują się Frankowicze, którym już niewiele zostało do spłaty swojego kredytu. W ich przypadku podpisanie porozumienia z bankiem jest często wystarczająco korzystne, by zrezygnować z dogi sądowej.

Klientów PKO BP zachęca do zawarcia ugody też sytuacja na rynku finansowym, ponieważ kurs CHF gwałtownie rośnie, podobnie więc też raty kredytu. Dlatego mimo regularnego spłacania swoich zobowiązań, wielu Frankowiczów stoi w miejscu, a w dodatku życie jest coraz droższe.

Jak podają przedstawiciele PKO BP, już blisko 18 tysięcy klientów banku podpisało porozumienie w sprawie kredytu frankowego. Ponad 70% spraw rozpatrywanych za pośrednictwem mediacji w Sądzie Polubownych zakończyło się więc ugodą Frankowiczów z bankiem, a wniosek o taką ugodę w ciągu zaledwie dwóch miesięcy złożyło o 30% więcej konsumentów.

Dodatkowe korzyści z zawarcia ugody z bankiem PKO BP

Frankowicze, którzy zdecydują się na ugodę z bankiem PKO BP, mogą liczyć na długotrwałe ograniczenie ryzyka procentowego. Kredytobiorcy mają możliwość wyboru stałego oprocentowania dla swojego kredytu na okres 5 lat, na co zgodziło się blisko 80% klientów zawierających porozumienie z bankiem. Taki sposób spłaty rat pozwala na przewidywalność ich wysokości i spokój psychiczny bez strachu o to, że wartość raty nagle wyraźnie skoczy w górę.

W dodatku program ugód oferowany przez bank PKO BP, obejmuje także kredyty hipoteczne w CHF MIX. Poza tym, z polubownej propozycji banku mogą skorzystać też konsumenci, którzy najpierw zaciągnęli kredyt w złotówkach, a później przewalutowali swoją hipotekę na franki szwajcarskie. Oni również nie byli świadomi jak bardzo może się zmienić sytuacja na rynku walutowym i jak bardzo wobec tego urośnie niebawem rata kredytu. Przedstawiciele banku PKO BP podkreślają, że zawarcie z nimi ugody przyniesie wiele korzyści Frankowiczom, którzy często stoją na skraju załamania – nie tylko finansowego.

Co można zyskać dzięki ugodzie z bankiem PKO BP?

Frankowicze zmagający się od lat z ratami kredytowymi mogą dzięki ugodzie z PKO BP odetchnąć z ulgą. Ofrankowienie kredytu i obniżenie kapitału początkowego pozwala wielu konsumentom nawet na bardzo szybkie spłacenie swojego kredytu w całości.

Z kolei osobom, którym zostało więcej rat do spłaty, zmienia się sytuacja finansowa – wysokości rat ze stałym oprocentowaniem są odgórnie znane i konsumenci mogą planować swoje comiesięczne koszty. Do tego dochodzi nieoceniony komfort psychiczny poprawy i stabilizacji swojej sytuacji finansowej. Frankowicze mają dzięki ugodzie większą świadomość w zakresie wahań rynku walut i zasad obliczania własnej raty, która w końcu staje się niezależna od wartości kuru CHF. Klienci PKO BP więc nie są już ofiarami dezinformacji i mogą znacznie łatwiej opanować swój budżet i uwolnić się ostatecznie od zobowiązania wobec banku.

Kredytobiorcy związani umową z bankiem PKO BP zauważają, że ugoda zaproponowana przez tę instytucję jest korzystniejsza, niż pozostawienie kredytu w CHF – nawet mimo rosnących krajowych stóp procentowych. Uwzględniając dość wysokie oprocentowanie WIBOR, odfrankowienie kredytu nadal jest bardziej opłacalne i korzystne dla Frankowiczów, niż zmaganie się z wahaniem kursu CHF.

Samo porozumienie z bankiem też pozwala na uniknięcie drogi sądowej, gdzie walka z bankiem trwa miesiącami – to raczej niekorzystna sytuacja dla konsumentów, którym zostało mało do spłaty i szybciej zwróciliby swoje zobowiązania za pomocą ugody z bankiem PKO BP.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie