Home Felietony Ile pracodawca płaci za pracownika przy najniższej krajowej w 2024?

Ile pracodawca płaci za pracownika przy najniższej krajowej w 2024?

dodał Bankingo

Pracodawcy w Polsce czekają na nadchodzące zmiany dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 roku. Wysokość nowych stawek brutto jest już znana, ale nadal pozostaje wiele niewiadomych, takich jak ostateczna kwota, jaką otrzymają pracownicy na swoich kontach, oraz koszty, jakie poniosą pracodawcy. W tym artykule przyjrzymy się prognozom ekspertów dotyczącym tych zmian i jak wpłyną one na pracowników i pracodawców.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku

Już 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4242 zł brutto. To znaczny wzrost w porównaniu do obecnych stawek. Jednak to nie koniec podwyżek. Kolejne zwiększenie jest zaplanowane na 1 lipca 2024 roku i spowoduje, że minimalne wynagrodzenie osiągnie poziom 4300 zł brutto. Będzie to historyczny wzrost na poziomie 20%.

Rzeczywiste wynagrodzenie pracowników

Mimo że minimalne wynagrodzenie brutto wzrośnie o 20%, pracownicy nie zauważą takiego samego wzrostu na swoich kontach. Wynika to z wysokości danin publicznoprawnych, takich jak podatek dochodowy i składki na ZUS. Po styczniowej podwyżce, pracownik otrzyma około 3222 zł na rękę, a po lipcowej podwyżce – około 3262 zł. To oznacza, że pracownicy zauważą wzrost wynagrodzenia tylko o około 17%.

Koszty dla pracodawców

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrasta również całkowita kwota, jaką pracodawcy muszą ponieść, aby sfinansować utrzymanie swojego personelu. Od 1 stycznia 2024 roku koszt utrzymania jednego pracownika będzie wynosić 5111 zł. Po lipcowej podwyżce, utrzymanie jednego pracownika będzie kosztować około 5181 zł. To oznacza, że w przyszłym roku pracodawca będzie zmuszony do wypłacania jednej dodatkowej pensji miesięcznie, bez zwiększenia liczby zatrudnionego personelu.

Porównanie kosztów zatrudnienia

Obecnie koszt zatrudnienia pięciu pracowników jest taki sam, jak koszt utrzymania czterech pracowników w 2024 roku. To znaczne obciążenie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje budżety do tych zmian. Wzrost kosztów zatrudnienia może wpłynąć na plany rozwoju i inwestycje firm, a także na wyniki finansowe.

Podsumowanie

W 2024 roku oczekuje nas znaczący wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Chociaż pracownicy nie odczują pełnego wzrostu na swoich kontach, nadal będzie to znaczne zwiększenie w porównaniu do obecnych stawek. Pracodawcy natomiast będą musieli dostosować swoje budżety do wzrostu kosztów zatrudnienia. Warto być przygotowanym na te zmiany i znaleźć optymalne rozwiązania, aby utrzymać obecny personel i rozwijać swoją firmę.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie