Home Wiadomości Frankowicze w obliczu trudności: Szwajcaria manipuluje stopami procentowymi

Frankowicze w obliczu trudności: Szwajcaria manipuluje stopami procentowymi

dodał Bankingo

Rząd Szwajcarii zakłada, że inflacji w tym roku nie uda się już zbić poniżej 2 proc., czyli do zakresu odpowiadającemu celowi inflacyjnemu. Najnowsze prognozy mówią o średniorocznej inflacji na poziomie 2,2 proc. i choć jest to o 0,1 punktu procentowego mniej od czerwcowych prognoz, to szacunki dotyczące inflacji w przyszłym roku pogorszyły się. To wszystko sprawia, że podwyżka stóp procentowych przez bank centralny już dziś staje się bardzo prawdopodobna. Dla frankowiczów będzie to oznaczało wyższe raty kredytów hipotecznych.

Wpływ decyzji SNB na frankowiczów

Decyzje dotyczące stóp procentowych podjęte przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) mają ogromne znaczenie dla frankowiczów. Polskie osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich są szczególnie narażone na ewentualne zmiany w wysokości tych stóp. W związku z tym, najnowsze prognozy dotyczące wyników szwajcarskiej gospodarki, ogłoszone przez Szwajcarski Państwowy Sekretariat do spraw Ekonomicznych (SECO), są niezwykle ważne dla frankowiczów w Polsce.

Aktualna sytuacja gospodarcza Szwajcarii

Według SECO, szwajcarska gospodarka w drugim kwartale tego roku odnotowała pewne trudności. Choć konsumpcja prywatna nie osłabła, a sektor usług odnotował ogólny wzrost, to sektor przemysłowy, zwłaszcza w zakresie inwestycji, miał słabe wyniki. SECO prognozuje, że ta tendencja utrzyma się również w kolejnych miesiącach. Pomimo dobrego początku roku, prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w 2023 roku zostały obniżone z 1,3 proc. do 1,1 proc. W drugiej połowie roku oczekuje się również słabego wzrostu gospodarczego. Mimo to, konsumpcja prywatna powinna pozostać na dobrej ścieżce, a liczba miejsc pracy może się nawet nieznacznie zwiększyć.

Prognozy dotyczące inflacji

Jednak kluczowym czynnikiem, który wpływa na decyzje SNB, jest inflacja. Najnowsze prognozy SECO wskazują, że średnioroczna inflacja w Szwajcarii wyniesie w tym roku 2,2 proc. To nieco mniej niż prognozowane 2,3 proc. w czerwcu, ale wciąż poza zakresem celu inflacyjnego. Co więcej, prognozy dotyczące inflacji na przyszły rok również się pogorszyły. O ile wcześniej zakładano, że inflacja wyniesie 1,5 proc., teraz szacuje się, że będzie to 1,9 proc. To wszystko sugeruje, że podwyżka stóp procentowych przez SNB jest bardzo prawdopodobna.

Konsekwencje dla frankowiczów

Jeśli Szwajcarski Bank Narodowy zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, frankowicze w Polsce mogą odczuć to w swoich kieszeniach. Wzrost stóp procentowych oznaczać będzie wyższe raty kredytów hipotecznych, co może wpłynąć na budżet domowy wielu frankowiczów. Dlatego istotne jest, aby ci, którzy mają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, monitorowali sytuację i być może skonsultowali się z doradcą finansowym w celu podjęcia odpowiednich działań.

Podsumowanie

Decyzje Szwajcarskiego Banku Narodowego w zakresie stóp procentowych mają duże znaczenie dla frankowiczów w Polsce. Najnowsze prognozy dotyczące gospodarki szwajcarskiej wskazują na możliwość podwyżki tych stóp, co może prowadzić do wzrostu rat kredytów hipotecznych. Dlatego frankowicze powinni być świadomi sytuacji i monitorować rozwój wydarzeń. W razie potrzeby warto skonsultować się z doradcą finansowym, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej sytuacji finansowej.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie