Kredyty walutowe udzielane w ramach programu „Frankowicze” były przedmiotem wielu sporów i kontrowersji w Polsce. Jednak najnowsze dane wskazują na to, że frankowicze odnoszą coraz większe zwycięstwa w sądach. Według raportu opublikowanego przez kancelarię frankowe, aż 97% wyroków sądowych zapadłych w 2023 roku było korzystne dla kredytobiorców. Tylko 3% spraw zakończyło się przegraną. To ogromny sukces dla frankowiczów i sygnał dla banków, że muszą zmienić swoje praktyki.
Spis treści:
Wzrost liczby korzystnych wyroków dla frankowiczów
Według danych przekazanych przez kancelarie frankowe, spośród minimum 16 438 wyroków wydanych w sprawach frankowych w ubiegłym roku, aż 15 965 było korzystnych dla kredytobiorców. To imponujące 97% wszystkich wydanych wyroków. To oznacza, że prawie każda sprawa dotycząca kredytów walutowych kończy się zwycięstwem dla frankowiczów.
Warto zauważyć, że liczba wyroków w sprawach frankowych znacząco wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. W 2023 roku sądy wydały o 71% więcej wyroków niż w 2022 roku. To dowodzi, że coraz więcej frankowiczów decyduje się na podjęcie działań prawnych w celu obrony swoich praw. 96% korzystnych wyroków kończy się takim stwierdzeniem. To potwierdza, że orzecznictwo jest jednolite i sprzyjające konsumentom. Sądy drugiej instancji wydały aż 3 217 prawomocnych wyroków na korzyść frankowiczów, co stanowi 99% wszystkich wyroków. To znaczący wskaźnik sukcesu dla kredytobiorców. Oznacza to, że sądy drugiej instancji potwierdzają jednomyślnie decyzje sądów pierwszej instancji.
Wzrost liczby wyroków sądów drugiej instancji
Liczba wyroków sądów drugiej instancji w sprawach frankowych również znacząco wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. Sądy te wydały o 106% więcej wyroków niż w 2022 roku. To świadczy o tym, że sądy drugiej instancji są coraz bardziej zaangażowane w rozstrzyganie spraw frankowych i potwierdzają decyzje sądów pierwszej instancji. Warto zauważyć, że wyroki zapadające w sprawach frankowych są zgodne z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Decyzje TSUE w zakresie odsetek i braku konieczności składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej mają istotny wpływ na polskie sądy. Przyjęcie tych wyroków przez sądy polskie dodatkowo wpływa na przyspieszenie procesów i szybsze procedowanie spraw.
Wnioski
W świetle najnowszych danych można jednoznacznie stwierdzić, że frankowicze odnoszą masowe zwycięstwo nad bankami. Tylko 3% spraw kończy się przegraną. Wzrost liczby korzystnych wyroków dla kredytobiorców oraz potwierdzenie orzecznictwa przez sądy drugiej instancji świadczą o jednomyślności w podejściu sądów do spraw frankowych. Dodatkowo, zgodność z orzecznictwem TSUE stanowi istotny argument na korzyść frankowiczów. Banki muszą przyjąć do wiadomości te wyniki i zastanowić się nad zmianą swoich praktyk. Kredytobiorcy, z drugiej strony, mogą cieszyć się z coraz większej liczby korzystnych wyroków sądowych. To daje im nadzieję na ochronę swoich praw i zwrot nadpłaconych kwot. Sytuacja frankowiczów w Polsce zmienia się na ich korzyść, a to dobrze wróży dla wszystkich kredytobiorców walutowych.