Home Wiadomości Finalny Werdykt TSUE dla Frankowiczów: Wydarzenie Roku i Potencjalna Kara dla Banków

Finalny Werdykt TSUE dla Frankowiczów: Wydarzenie Roku i Potencjalna Kara dla Banków

dodał Bankingo
WYROK C-28/22 TREŚĆ

Już 15 czerwca 2023 roku, frankowicze poznają ostateczną decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie zasadności roszczeń banków o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To wydarzenie zapowiada się jako najważniejsze w tym roku dla całego środowiska frankowego w Polsce, mogące zadecydować o ostatecznym losie banków, które udzielały kredytów hipotecznych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego.

Nieważność Umowy Kredytu Frankowego: Co to Oznacza dla Banków?

Opinia rzecznika Generalnego TSUE ogłoszona w lutym 2023 roku wydaje się jednoznaczna – banki nie mogą liczyć na wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego. Jest to kluczowe stwierdzenie, które stoi w sprzeczności z założeniami obowiązującej Dyrektywy 93/13.

Głównym argumentem banków jest to, że masowe orzekanie o nieważności umów kredytowych oznacza, że kredytobiorcy otrzymują „darmowe kredyty”. Jednak opinia rzecznika TSUE sugeruje, że ta sytuacja stanowi naturalny skutek uznania umowy kredytu za nieważną.

Czy Wyrok TSUE zakończy Spory Frankowiczów z Bankami?

Dyskusje na temat frankowiczów i ich sporów z bankami od dłuższego czasu dominują w polskim dyskursie publicznym. Teraz, zdecydowanie wydaje się, że 15 czerwca ta historia może dojść do swojego kresu. Na tej podstawie, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można przewidywać, że opinia rzecznika Generalnego TSUE zostanie odzwierciedlona w czerwcowym wyroku TSUE.

Ważne jest, aby pamiętać, że tego samego dnia, 15 czerwca 2023 r., TSUE wyda wyrok w jeszcze jednej polskiej sprawie (C – 287/22) dotyczącej możliwości udzielenia zabezpieczeń kredytobiorcom przez sądy w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia rat kredytowych. Ta decyzja będzie miała istotne znaczenie dla wszystkich kredytobiorców frankowych, którzy twierdzą, że ich umowy kredytowe są nieważne i starają się o zwolnienie z obowiązku płacenia rat.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie