W środę Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, obniżając stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Decyzja ta wiązała się z automatycznym spadkiem stawki WIBOR, który w czwartek wynosił już 5,87 proc. dla 6-miesięcznego wskaźnika i 6,07 proc. dla 3-miesięcznego wskaźnika. Obniżka stóp procentowych spotkała się z zadowoleniem wielu kredytobiorców, którzy spodziewają się niższych rat kredytowych. Niemniej jednak, nie wszyscy posiadacze kredytów hipotecznych mają powody do radości. Ci, którzy zdecydowali się na oprocentowanie stałe lub na nowe kredyty z takimi warunkami, nie będą mogli skorzystać z obniżki rat.
Spis treści:
Niekorzystny dla niektórych posiadaczy kredytów hipotecznych
W ostatnich latach wielu kredytobiorców zdecydowało się na oprocentowanie stałe, aby uniknąć ryzyka związanego z wahaniem stóp procentowych. Dla tych osób obniżka stóp procentowych nie będzie miała wpływu na wysokość ich rat kredytowych. Banki często oferowały oprocentowanie stałe na dłuższy okres, nawet do 5 lat. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych może sprawić, że za rok lub dwa tacy klienci poczują się poszkodowani.
Możliwość refinansowania kredytu ze stałą stopą
Mimo niekorzystnej sytuacji dla posiadaczy kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym, istnieje opcja częściowego uniknięcia negatywnych skutków tej decyzji. Kredytobiorcy nadal mają szansę na zmianę oprocentowania poprzez refinansowanie kredytu. Procedura refinansowania jest podobna do ubiegania się o nowy kredyt, ale w innym banku.
Jak zrefinansować kredyt ze stałą stopą?
Proces refinansowania kredytu ze stałą stopą jest podobny do ubiegania się o nowy kredyt. Jednak warto zaznaczyć, że banki mogą mieć różne polityki dotyczące wymagań zdolności kredytowej. W celu refinansowania kredytu, kredytobiorcy muszą przejść proces oceny zdolności kredytowej. Jeśli stopy procentowe spadły, nie powinno być problemu z uzyskaniem tego refinansowania. Istnieje również możliwość skorzystania z oferty własnego banku, jednak szanse na zmianę oprocentowania są zwykle mniejsze niż w przypadku refinansowania. Warto w negocjacjach z obecnym bankiem przedstawić inne oferty z innych banków w celu uzyskania lepszych warunków.
Obniżka stóp procentowych a wysokość rat kredytowych
Obniżka stóp procentowych ma wpływ na wysokość rat kredytowych. W przypadku kredytów opartych na wskaźniku WIBOR 3M, oprocentowanie kredytu składa się z aktualnej stawki WIBOR i marży banku. Dla kredytu na kwotę 300 tys. zł udzielonego na 30 lat, spadek stawki WIBOR o 75 punktów bazowych oznaczałby spadek miesięcznej raty o 47 zł. Warto jednak zauważyć, że spadek stawki WIBOR w ostatnich 3 miesiącach przyczynił się już do obniżki rat.
Różne terminy obniżek rat kredytowych
Różne kredyty mają różne terminy aktualizacji oprocentowania. Kredyty oparte na WIBOR 3M są aktualizowane co 3 miesiące, podczas gdy kredyty oparte na WIBOR 6M są aktualizowane co 6 miesięcy. Dlatego moment obniżki rat może się różnić dla różnych kredytobiorców. Niektórzy mogą odczuć spadek raty już za miesiąc, a inni dopiero za kilka miesięcy.
Oprocentowanie kredytów ze stałą stopą
Warto zauważyć, że oprocentowanie kredytów ze stałą stopą nadal będzie wyższe niż na początku okresu spłaty. Dla wielu posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy zdecydowali się na oprocentowanie stałe, spadek stóp procentowych nie przyniesie większych korzyści. Niemniej jednak, obniżka stóp procentowych ma wpływ na maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytów, które spada z 20,5 proc. do 20 proc.
Obniżka stóp procentowych ma wpływ na wysokość rat kredytowych, jednak niekorzystnie wpływa na posiadaczy kredytów hipotecznych z oprocentowaniem stałym. Ci klienci nie będą mogli skorzystać z obniżki rat. Niemniej jednak, istnieje możliwość refinansowania kredytu ze stałą stopą, co pozwoli na zmianę oprocentowania. Warto skonsultować się z innymi bankami w celu znalezienia najlepszych warunków refinansowania.