Home Wiadomości Fatalne dane z rynku kredytów hipotecznych – wrzesień 2022

Fatalne dane z rynku kredytów hipotecznych – wrzesień 2022

dodał Andrzej Kozlowski

Pesymistyczne wnioski płyną z raportu AMRON-SARFiN odnośnie kredytów hipotecznych. Według prowadzonych statystyk, ilość kredytów mieszkaniowych spłaconych, przewyższyła w tym kwartale ilość nowo zaciągniętych zobowiązań. Nowych umów kredytowych w tym roku jest o połowę mniej w stosunku do tego samego kwartału. Ceny nieruchomości z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe, natomiast możliwości otrzymania kredytu są bardzo rzadkie. W poniższym artykule odpowiemy, kiedy jest szansa na lepsze czasy, oraz co jest korzystne w okresie wysokich stóp procentowych.

Specjaliści uważają, że kredyt, który kiedyś był instrumentem bardzo bezpiecznym, oraz stabilnym, dziś z uwagi na nieprzemyślane decyzje gospodarczo-polityczne podczas pandemii jest obarczany bardzo wysokim ryzykiem. Coraz więcej osób posiadających kredyty hipoteczne, ma problemy z opłacaniem rat kredytów. Rząd stara się pomóc poprzez narzucanie zmian w umowach kredytowych.

Mianowicie oczekuje się od banków, że zwrócą koszty ubezpieczen pomostowych, oraz w przypadku nowych umów- nie będą ich naliczać. Dodatkowo narzucone wakacje kredytowe, gdzie klienci przez okres czterech miesięcy w tym roku, oraz kolejnych czterech w roku 2023 mogą zawiesić ratę kredytową powodują że banki nie chcą podejmować ryzyka związku z wypłacaniem kredytów. Przyznawalność z uwagi na kiepska sytuację finansową osób poszukujących kredytu, oraz nacisków rządu powodują że ryzyko kredytowe dla instytucji finansowych jest bardzo wysokie.

Stosunek liczby spłaconych kredytów do udzielonych nowych zobowiązań

Z uwagi na rosnące stopy procentowe od października 2021 roku, kredytobiorcy mają skłonność do zamykania swoich zobowiązań finansowych. Dynamicznie wzrasta liczba spłaconych kredytów, jednocześnie potencjalni klienci nie chcą korzystać z nowych zobowiązań. Liczba udzielonych kredytów w bieżącym okresie jest prawie o 50% mniejsza niż w tym samym kwartale ubiegłego roku.

Dobrą nformacją jest fakt, że pomimo medialnych doniesień odnośnie problemów finansowych Polaków, zagrożenia w splacalnosci kredytów nie ma. Odsetek nieterminowości w ratach kredytowych nie wzrósł w stosunku do danych z ubiegłych lat. Biuro Informacji Kredytowej wykazuje, że o rządowy program pt. Wakacje kredytowe zawnioskowali głównie Ci, którzy problemów z terminowością rat kredytów nie mają. Pozytywną informacją jest również to, że kredytobiorcy dysponują wyższym wkładem własnym niż kiedykolwiek wcześniej. Dziś rzadko kto, ma wkład własny niższy niż 20%.

Ceny nieruchomości rosną, wartość kredytów się nie zwiększa

W drugim kwartale tego roku wartość kredytu hipotecznego wynosiła 350 000 zł. Biorąc pod uwagę rosnące ceny nieruchomości, należy również zauważyć fakt, że klienci związku z podwyżkami nie potrzebują wyższych kwot kredytów.

Dla przykładu, warto wiedzieć jakie mieszkanie można kupić za kwotę średniej wartości kredytu. Poniżej przedstawiamy propozycje:

  • Warszawa-31 mkw
  • Wrocław-40 mkw
  • Gdańsk-37 mkw
  • Poznań-45 mkw
  • Łódź-42 mkw

Prognozy kredytów hipotecznych w 2022 roku

Czas wysokich stóp procentowych, to również okres niskich marż. Pomimo bardzo wysokich rat kredytów, dla banku zysk jest średni. W momencie otrzymania kolejnego harmonogramu, związanego z podwyżką rat kredytowych, warto zadać sobie pytanie czy inne instytucje nie zaoferują nam lepszych warunków pod kątem marży.

Szczególnie, jeśli kredyl był pobierany rok temu, gdy marże były wysokie z uwagi na niskie stopy procentowe. Ważną informacją jest to, że marża banku nie jest zmieniana okresowo przy trwaniu umowy kredytowej. W związku z tym, w momencie otrzymania najniższej z możliwych ofert na rynku, cały okres płatności kredytu jest liczony według tej samej zasady.

Podsumowanie

Według prowadzonych statystyk, ilość kredytów mieszkaniowych spłaconych, przewyższyła w tym kwartale ilość nowo zaciągniętych zobowiązań. Coraz więcej osób posiadających kredyty hipoteczne, ma problemy z opłacaniem rat kredytów. Rząd stara się pomóc poprzez narzucanie zmian w umowach kredytowych.

Mianowicie oczekuje się od banków, że zwrócą koszty ubezpieczen pomostowych, oraz w przypadku nowych umów- nie będą ich naliczać Dynamicznie wzrasta liczba spłaconych kredytów, jednocześnie potencjalni klienci nie chcą korzystać z nowych zobowiązań. Liczba udzielonych kredytów w bieżącym okresie jest prawie o 50% mniejsza niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę rosnące ceny nieruchomości, należy również zauważyć fakt, że klienci związku z podwyżkami nie potrzebują wyższych kwot kredytów.

Czas wysokich stóp procentowych, to okres niskich marż doliczanych do ogólnego kosztu utrzymywania kredytu. Warto zestawić swoją umowę kredytową z ofertami banków obecnie. Może się okazać, że rata kredytu będzie dużo niższa, zwłaszcza wtedy gdy kredyt był pobierany w okresie niskich stóp procentowych, oraz wysokich marż. Każda sytuacja jest indywidualna, więc każda polega na osobistym dopasowaniu warunków pod kątem oszczędności. Dobrą informacją jest fakt, że pomimo rosnących cen nieruchomości, średnia kwota kredytu pozostaje bez zmian w stosunku do lat ubiegłych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie