Home Wiadomości Dalsze zaostrzanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny

Dalsze zaostrzanie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny

dodał Bankingo

Europejski Bank Centralny (ECB) planuje kontynuować stopniowe podwyżki stóp procentowych, aby przeciwdziałać inflacji i przywrócić ją do średnioterminowego celu na poziomie 2%. Choć znaczna część procesu zaostrzania polityki monetarnej już za nami, niektóre kroki nadal muszą zostać podjęte.

Prognozy i wyzwania dla Europejskiego Banku Centralnego

Wcześniej w tym miesiącu ECB zwolnił tempo podwyżek stóp procentowych, podnosząc je o 25 punktów bazowych, jednak sygnalizuje możliwość dalszych podwyżek. Nie jest jeszcze jasne, jakie będą kolejne kroki i jaki będzie ostateczny cel.

Rynki przewidują kolejną podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych na czerwcowym spotkaniu ECB, a następnie możliwe jest jeszcze jedno zaostrzenie do końca lata. Przewiduje się, że początek przyszłego roku przyniesie początek cięć stóp.

Inflacja w strefie euro i jej wpływ na decyzje ECB

Inflacja w strefie euro przyspieszyła w ostatnim miesiącu do 7,0% z 6,9% w marcu, co potwierdza wstępne dane wskazujące na coraz trudniejszą sytuację z kontrolą wzrostu cen wśród 20 krajów używających euro. Przede wszystkim wzrost cen usług jest szczególnie niepokojący.

Ceny usług i energii rosną, równoważąc spowolnienie wzrostu cen żywności. Chociaż inflacja bazowa – kluczowe zagadnienie dla decydentów ECB w ostatnich miesiącach – nieznacznie zwolniła, kluczowy komponent usługowy nadal przyspiesza.

Przewidywania dla strefy euro na rok 2023

Przewiduje się, że strefa euro będzie rosnąć w umiarkowanym tempie około 1% w 2023 roku, zgodnie z prognozą z początku tygodnia od Komisji Europejskiej. Niemniej jednak, jest to sygnał optymizmu, ponieważ udało się uniknąć technicznej recesji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie