Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Czy spłacac kredyt we frankach w Getin Banku?

Czy spłacac kredyt we frankach w Getin Banku?

dodał Bankingo

W ostatnich latach wielu kredytobiorców złożyło do sądów pozywy przeciwko Getin Bank za kredyty we frankach domagając się ich unieważnienia. Sprawy w sądach trwają tymczasem bank ogłosił upadłość. Czy upadłość tego banku stawia pod znakiem zapytania spłatę rat tych kredytów. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tej sytuacji i postaramy się znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące wstrzymania spłaty rat.

Aktualna sytuacja w Getin Noble Banku

Getin Noble Bank ogłosił upadłość, co wywołało niepewność wśród frankowiczów, którzy uzyskali sądowe wstrzymanie spłaty rat. Marcin Kubiczek, syndyk Getin Noble Banku, stwierdził, że skutki ogłoszenia upadłości dla postanowień o zabezpieczeniu reguluje prawo upadłościowe. Jednak prawo to będzie jeszcze przedmiotem szerokiej analizy prawnej, aby określić, czy frankowicze nadal są zobowiązani do spłaty tych kredytów.

Czy sądowe wstrzymanie spłaty kredytu jest dopuszczalne?

Zgodnie z prawem upadłościowym, po ogłoszeniu upadłości niedopuszczalne jest wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zarządzenia zabezpieczenia na majątku upadłego. W przypadku kredytów frankowych udzielonych przez Getin Noble Bank, istnieje spór dotyczący tego, czy sądowe wstrzymanie spłaty kredytu w trakcie postępowania upadłościowego jest dopuszczalne. Prawnicy reprezentujący frankowiczów, uważają, że takie wstrzymanie jest zgodne z prawem, ponieważ zabezpieczenia te nie dotyczą majątku będącego w upadłości banku. Ponadto, pozbawienie konsumentów prawa do zabezpieczenia ich roszczeń tylko dlatego, że bank jest w upadłości, narusza zasadę skuteczności wynikającą z dyrektywy 93/13/EWG.

Restrukturyzacja Getin Noble Banku

Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Getin Noble Bank został poddany przymusowej restrukturyzacji. Oznacza to, że bieżąca działalność banku zostaje przeniesiona, ale kredyty frankowe nie są objęte tym procesem. Frankowicze, którzy posiadają te kredyty, nadal są zobowiązani do regularnej spłaty rat. Jednak ta restrukturyzacja utrudnia dochodzenie roszczeń przez frankowiczów.

Skarga na decyzję BFG

W odpowiedzi na przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, wielu frankowiczów złożyło skargę na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Skargi te zawierają szereg zarzutów i mają na celu odwrócenie losu banku oraz uzyskanie odszkodowania. Według informacji od BFG, do chwili obecnej wpłynęło co najmniej 7,5 tysiąca takich skarg.

Wątpliwości co do egzekucji z majątku banku

Restrukturyzacja Getin Noble Banku utrudnia również egzekucję roszczeń przez frankowiczów. W związku z przeniesieniem bieżącej działalności banku, możliwość egzekucji z jego majątku jest ograniczona. To powoduje niepewność co do odzyskania nadpłaconych kwot przez kredytobiorców.

Co powinni zrobić frankowicze z Getin Noble Banku?

W obliczu niepewnej sytuacji, frankowicze z Getin Noble Banku powinni skonsultować się z prawnikami specjalizującymi się w sprawach kredytów frankowych gdyż tak naprawdę każdy może być w nieco innej sytuacji. Prawnicy będą mogli doradzić frankowiczom, jak najlepiej chronić swoje interesy i jak postępować w przypadku wstrzymania spłaty rat.

Podsumowanie

Upadłość Getin Noble Banku stwarza niepewną sytuację dla frankowiczów, którzy posiadają kredyty w tej walucie. Sądowe wstrzymanie spłaty rat jest nadal kwestią sporną, a przymusowa restrukturyzacja banku utrudnia dochodzenie roszczeń. Frankowicze powinni skonsultować się z prawnikami specjalizującymi się w kredytach frankowych, aby ochronić swoje interesy i dowiedzieć się, jak postępować w tej sytuacji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie